Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 18 września. Imieniny: Ireny, Irminy, Stanisława
15/08/2020 - 06:15

Najlepsze szlaki Beskidu Sądeckiego (5) Z Barcic do Rytra przez Makowicę

Po szlakach Beskidu Sądeckiego Aktywnych Sądeczan oprowadza prezes nowosądeckiego oddziału PTTK Adam Sobczyk. Tym razem zabiera nas zabiera nas na przepiękny szlak na Makowicę w paśmie Jaworzyny Krynickiej.

Naszą wędrówkę rozpoczynamy w Barcicach i podążamy szlakiem koloru niebieskiego w kierunku Woli Kroguleckiej. Przechodzimy koło stadionu sportowego „Barciczanki” i przez most na Popradzie. Szlak prowadzi drogą asfaltową, pod górę, pomiędzy zabudowaniami i po chwili osiągamy pięknie położoną miejscowość - Wolę Krogulecką. Warto wejść na oryginalną architektonicznie wieżę widokową, skąd można podziwiać widok na Dolinę Popradu, Beskid Sądecki i częściowo Beskid Wyspowy.

Z Woli Kroguleckiej obniżamy się nieznacznie do doliny Życzanowskiego Potoku i po około 15 minutach dochodzimy do miejsca, gdzie potok tworzy piękny głęboki kanion zwany Głębokim Jarem. Warto się tam zatrzymać na dłużej, bo miejsce jest nie tylko ładnie zagospodarowane. Znajdziemy tam opisowe tablice, informujące o florze i faunie Beskidu Sądeckiego.

Dalej, krytym drewnianym mostem, przechodzimy przez potok i podążamy lasem w kierunku górnych zabudowań przysiółka Podmakowica. Wychodzimy po chwili na rozległe polany, skąd roztacza się widok na Kotlinę Sądecką, Pasmo Radziejowej, Gorce, Beskid Wyspowy, a nawet i Tatry. Sam wierzchołek Makowicy (948m) jest zalesiony, a na jego wierzchołku znajduje się pryzma skał i kamieni. Czas podejścia z Barcic na Makowicę to około 3,5 godziny.

 Z Makowicy można bezpośrednio zejść do schroniska w przysiółku Cyrla. Można też szlakiem koloru niebieskiego dojść do szlaku czerwonego i podążyć nim w kierunku do Rytra, przechodząc koło schroniska. Stamtąd możemy zejść do Rytra drogą jezdną (łagodniejsze zejście, lecz o około 20 min. dłuższe) lub szlakiem czerwonym.

Czas zejścia szlakiem od schroniska do Suchej Strugi, a następnie do Rytra, to około 1,15 godz. Czas przejścia całej proponowanej trasy to około 5 godzin, bez ewentualnych postojów.

Zobacz też:  dołącz do Aktywnych Sądeczan, prześlij nam swoje zdjęcia

Projekt dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020

(ami), fot:A.S,archiwum Sądeczanina.InfoDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe