Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 20 września. Imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty
24/12/2015 - 14:20

Nowy Sącz-Barskie: Wieczerza wigilijna na 200 osób

Przy wigilijnym stole na osiedlu Barskim w Nowym Sączu spotkało się prawie dwieście osób i - jakby organizator owej uroczystości nie rachował - stało się tak po raz 26.

Śmiało możemy więc powiedzieć, że to tradycja uświęcona ciężką, społeczną, charytatywną pracą osób reprezentujących osiedlowy samorząd, na czele którego stoi radny Mieczysław Gwiżdż, zarazem szef Stowarzyszenia „Sądeczanie Razem” oraz Elżbieta Żytkowicz , Zofia Świerad, zaś szczególną pomocą służą im Ania i Robert Krerowicz oraz niezastąpieni jak zawsze Edyta i Arkadiusz Świerad . Bez ostatniego z wymienionych, nie może odbyć się praktycznie żadna z imprez oferowanych mieszkańcom Barskiego przez Zarząd Osiedla i z tego powodu na świątecznym spotkaniu uczestnicy złożyli panu Arkadiuszowi wyrazy głębokiej wdzięczności.

- Wszyscy czekamy na ten wieczór, pełen tajemnic i niespodzianek – mówił Mieczysław Gwiżdż. - Cieszymy się wspólnie z narodzin Jezusa, bo Jego przyjście na świat zwiastuje nadzieję na lepsze dni, lepsze życie, a tego wszyscy pragniemy.

Osiedlowa wigilia pod patronatem honorowym  prezydenta Ryszarda Nowaka  adresowana była głównie do rodzin i osób najbardziej potrzebujących, którym trudno dziś przygotować dla najbliższych godne, obfite, po prostu polskie święta. Przedstawiciele zarządu pamiętają też o osobach chorych, niepełnosprawnych, samotnych, wymagających opieki i pomocy w jesieni życia, im doręczono świąteczną pomoc i podarunki do miejsca zamieszkania.

Wigilijną kolację przygotowano, jak zawsze w gościnnych murach Szkoły Podstawowej nr 18, dzięki uprzejmości dyrektora placówki, Włodzimierza Strzelca, stale współpracującego ze społecznością osiedla Barskie.

Smakowite potrawy dla zaproszonych serwowała starosądecka restauracja „Miś”, Krzysztofa i Zofii Janczurów.

Gościem specjalnym był prezydent Ryszard Nowak, który zebranym złożył serdeczne, bożonarodzeniowe życzenia.

Zdrowia, wszelkiej pomyślności, rodzinnego spokoju i miłości oraz samych dobrych chwil w nadchodzącym 2016 roku -  powiedziała pierwsza osoba w mieście.

Prezydent cieszy się z takich spotkań, ma okazję do bezpośredniej rozmowy z mieszkańcami, wysłuchania ich opinii, uwag. Jak stwierdził:  – To dla mnie ogromnie ważne przy podejmowaniu licznych decyzji, które mają przecież służyć rozwojowi naszego królewskiego grodu.

Słowo wiążące i prowadzenie imprezy przejął na siebie przewodniczący Mieczysław Gwiżdż. Oprócz pozdrowień, przekazał mieszkańcom również garść informacji o aktualnych zadaniach podejmowanych przez członków zarządu.  

Życzenia składali też barszczanom specjalnie zaproszeni goście, radna Elżbieta Chowaniec , jako v-ce przewodnicząca Stowarzyszenia „Sądeczanie Razem”

Olbrzymimi brawami powitano również v-ce przewodniczących Rady Miasta:  Michała Kądziąłkę i Tomasza Cisonia,  który jednocześnie reprezentuje Osiedle Barskie oraz przewodniczącego klubu Dla Miasta Przemysław Gawłowski a także radnego Andrzeja Bodzionego.  

Ponadto w wigilii  uczestniczyli: Paweł Badury, dyrektor MOSiR;  Leszek Langer, pełnomocnika Prezydenta Miasta ds. Osób Niepełnosprawnych, a także były radny, a obecnie prezes STBS Krzysztof Żyłka.

Nie zabrakło komendant Straży Miejskiej Adama Kaufmana wraz z opiekującym się Osiedlem Barskim funkcjonariuszem Straży Miejskiej Krzysztofem Mirkiem .

Posługę kapłańską sprawował i udzielał błogosławieństwa zgromadzonym ks. kapelan Józef Wojnicki, od wielu lat związany ze społecznością osiedla Barskie.

Wigilia miała także część artystyczną, a zapewnili ją muzycznie uzdolnieni uczniowie „osiemnastki” pod kierownictwem nauczycielki – Doroty Szymbara śpiewając kolędy i pastorałki.

Kolędowanie przy wigilijnym stole trwało do późnych godzin wieczornych. Wszyscy zaproszeni, otrzymali świąteczne paczki przygotowane przez zarząd osiedla, pełne słodyczy, owoców, wędlin i produktów obiadowych.

Było to możliwe dzięki pozyskaniu grona sponsorów, ale słowa szczególnej wdzięczności należą się córkom Mieczysława Gwiżdż i ich rodzinom: Kasi i Markowi Świerczewskim, mieszkającym w Wiedniu oraz Marlenie i Mariuszowi Wójcikom, prowadzących trzy hospicja w Krakowie oraz w Wieliczce , oraz liczni sponsorzy, których chcą pozostać anonimowi.

Za szczere serce i życzliwość mieszkańcy Barskiego serdecznie dziękują. Przedstawiciele sądeckiego magistratu, a także prezydent Nowak wielokrotnie podkreślali inicjatywy i zasługi Mieczysława Gwiżdża na rzecz pomocy potrzebującym i w działaniu przeciw ich społecznemu wykluczeniu. Pan Mieczysław, to wybitna postać służby charytatywnej królewskiego grodu i za to chylimy przed nim czoło.

Jak powiedział lider świątecznego spotkani - pięknym polskim zwyczajem jest dzielenie się opłatkiem, to symbol pojednania i wybaczania sobie win, zażegnywania wszelkich sporów, niech więc ta opłatkowa atmosfera pozostanie nam w sercach na  tegoroczne Boże Narodzenie i cały 2016 rok.

Tomasz Binek, Elżbieta Żytkowicz

Fot. organizatorzy

wigilia na osiedlu Barskim w Nowym Saczu


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe