Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 6 maja. Imieniny: Beniny, Filipa, Judyty
08/09/2022 - 10:25

IV Salon Przemysłu Turystycznego. Jak kształcić kadry dbające o rozwój branży turystycznej?

„Kształcenie kadr zawodowych warunkiem rozwoju turystyki w regionie” to kolejny interesujący panel, który wpisuje się w tegoroczny program dwudniowego IV Salonu Przemysłu Turystycznego. Rozpoczyna się on już w sobotę (10 września) w strefie sportowo-rekreacyjnej Nakło w Piwnicznej-Zdroju.

Jaka jest rola w tym procesie uczelni wyższych, a jaka jest rola szkół średnich?  Na ten temat będą dyskutowali uczestnicy tego panelu:

  • Dr Jerzy Choroszczak, dziekan Wyższej Szkoły Biznesu – NLU w Nowym Sączu
  • Michał Bulzak, dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Nawojowej
  • Anna Wilk, pedagog praktycznej nauki zawodu w ZSP w Nawojowej

Zapraszamy na ten interesujący panel w sobotę (10 września) o godz. 13 do strefy sportowo-rekreacyjnej Nakło w Piwnicznej - Zdroju.

Według dra Jerzego Choroszczaka, dziekana Wyższej Szkoły Biznesu-NLU w Nowym Sączu, w Polsce przed pandemią udział branży turystycznej w tworzeniu PKB wynosił 6,2 proc., natomiast obecnie jest to o około dwa punkty mniej. Znawcy branży turystycznej przewidują, że ten sektor gospodarki może powrócić do sytuacji sprzed pandemii już w 2023 roku.

Jak zaznacza dr Choroszczak duży, wielopłaszczyznowy wpływ na rozwój turystyki w Polsce mogą mieć oczywiście uczelnie wyższe.

- Wsparcie rozwoju turystyki na szczeblu lokalnym i regionalnym poprzez działalność uczelni wyższych nie powinno być rozpatrywane jednak jedynie na płaszczyźnie kształtowania jej oferty lecz również na płaszczyźnie tworzenia ośrodków badawczo-rozwojowych oraz kształcenia i wprowadzania do tej branży wykwalifikowanej i wykształconej kadry, która będzie pracowała na rzecz konsumentów usług turystycznych – mówi dr Jerzy Choroszczak.

Jeśli chodzi o zapewnienie wykwalifikowanej kadry dla szerokiej gamy podmiotów turystycznych to uczelnie wyższe poprzez studia I i II stopnia oraz studia podyplomowe zapewniają tym, którzy chcą się kształcić w tym kierunku dostęp do aktualnej i szerokiej wiedzy z zakresu organizacji i zarządzania przedsiębiorstwem turystycznym oraz rozwoju usług turystycznych, marketingu i obsługi klienta, budowania modeli biznesowych, czy przeprowadzania analiz rynkowych.

- Główny nacisk w kształceniu kadry zawodowej przedsiębiorstw turystycznych powinno się kłaść na rozwijanie umiejętności związanych z biegłą znajomością i obsługą wszystkiego tego co związane jest z informatyką, internetem, na naukę języków obcych i rozwijanie w tym zakresie zdolności, na rozwijanie innych kompetencji takich jak: kreatywność i krytyczne myślenie, przedsiębiorczość, komunikatywność, bo to one w głównej mierze będą determinowały rozwój podmiotów turystycznych.

W epoce gospodarki opartej na wiedzy i procesach globalizacyjnych, twarde kwalifikacje, jak i umiejętności zawodowe nabyte najpierw w czasie edukacji a następne poszerzane podczas pracy zawodowej, powinny stanowić istotę osiągania wysokiej jakości usług turystycznych. To według Choroszczaka kluczowa sprawa.

Bardzo ważną kwestią jest też stałe skupianie uwagi na zmieniającym się coraz szybciej kliencie i analizie jego potrzeb. Wszyscy, którzy są odbiorcami tego, co obecnie oferuje branża turystyczna chcą korzystać z szerokiej i urozmaiconej oferty tego, co oferuje sektor szeroko rozumianej turystyki. Korzystający z ofert turystycznych szukają tych urozmaiconych, atrakcyjnych i bogatych pakietowo.

Rynek usług turystycznych, jak zaznacza nasz rozmówca jest coraz bardziej wymagający. Jak temu wyzwaniu sprostać, dowiecie się podczas tego właśnie sobotniego panelu.

[email protected], fot. DSz, IM.







Dziękujemy za przesłanie błędu