Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
23/07/2023 - 21:10

Patriotyzmu nie ma bez ludzi – mówią samorządowcy Sądecczyzny. To ludzie stoją za cennymi inicjatywami

Lokalne samorządy mogą być kuźnią patriotyzmu czy nie? Ktoś powie – co to za pytanie, inny stwierdzi – warto się nad tym zastanowić. Jak to postrzegają włodarze, reprezentujący lokalne samorządy na Sądecczyźnie?

Na to pytanie szukano odpowiedzi, podczas sobotniego seminarium „Dlaczego jest nam potrzebny i jak budować nowoczesny patriotyzm”, które odbyło się w siedzibie kina „BIAŁA” i Miejskiego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Edukacji w Grybowie.

Zatem, jak to jest - Lokalne samorządy mogą być kuźnią patriotyzmu czy nie? To kluczowe pytanie postawił Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego dwóm gospodarzom sądeckich gmin – Leszkowi Skowronowi, wójtowi gminy Korzenna i Pawłowi Fydzie, burmistrzowi Grybowa, miasta liczącego ponad 6 tysięcy mieszkańców.

Czy lokalne samorządy są strukturami, które tworzą warunki do rozwoju patriotyzmu? – zapytał bez ogródek prezes Zygmunt Berdychowski, który prowadził wspomniany panel.

Prezes Berdychowski dociekał, czy w gminie Korzenna, którą od kilkunastu lat kieruje wójt Leszek Skowron są realizowane inwestycje, z których mieszkańcy są dumni?

- Nasza gmina przeszła długą drogę. Nie ma co porównywać tego, co jest dzisiaj z tym co było – rozpoczął wójt Skowron. – Mamy w gminie piękne boiska sportowe, sale gimnastyczne, basen, siłownie na świeżym powietrzu. Funkcjonuje wiele organizacji pozarządowych, kluby sportowe, jednostki straży pożarnej. W ostatniej dekadzie inwestycje nabrały tempa. Nie mówię, że mamy wszystko, ale wiele rzeczy jeszcze przed nami.

Wielu tych inwestycji nie udałoby się zrealizować bez środków z różnych źródeł, które gmina Korzenna pozyskuje.

Obecnie słychać i takie głosy, że samorządy powinny mieć zdecydowanie więcej pieniędzy, że państwo powinno wszystko zostawić w rękach właśnie lokalnych samorządów.

Czy taka transakcja - więcej wolności w zamian za mniejsze kwoty dotacji z zewnątrz - byłaby dla samorządu gminy Korzenna interesująca? – zapytał wójta Skowrona prezes Berdychowski, a potem nawiązał zgrabnie pytaniem – zwracając się do burmistrza Fydy - do wspaniałego obiektu, w którym odbywało się sobotnie seminarium.

Czytaj dalej - TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu