Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 20 września. Imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty
09/10/2019 - 11:10

Chełmiec: Gajowa prawie gotowa, ale nie do końca zadowala miejscowych

O ulicy Gajowej a dokładniej niebezpieczeństwach, które tu czyhały na pieszych – zwłaszcza na dzieci – pisaliśmy wielokrotnie. Obecnie dobiega końca przebudowa tej ulicy, ale działania gminy chyba nie do końca zadowoliły mieszkańców.

Oddając sprawiedliwość chełmieckim radnym - ulica Gajowa była przedmiotem wielu dyskusji inicjowanych przez wielu radnych. My pisaliśmy o tym po raz pierwszy w chwili gdy radni zostali ustawowo zobowiązani do składania interpelacji na piśmie a gmina do publikowania równie formalnie przygotowanych odpowiedzi w Biuletynie Informacji Publicznej.

Było to w styczniu, gdy pisemną interpelację złożył Jakub Ledniowski. - (…) Coraz częściej można zauważyć osoby spacerujące, jeżdżące na rolkach które niejednokrotnie muszą uciekać do rowu, aby nie zostać potrącone przez samochód. Kilka takich przypadków zostało do mnie zgłoszonych przez zatroskanych rodziców, a w jednym tylko ich czujność zapobiegła tragedii, gdy rozpędzony samochód jechał w ich kierunku, matka zepchnęła wszystkich do rowu i na szczęście oprócz siniaków nic im się nie stało – obrazował radny skalę problemu.

Zobacz też: Dopiero po tym jak matka zepchnęła dzieci do rowu władze Chełmca reagują

Zasugerował jednocześnie by gmina środki na ten cel spróbowała pozyskać z dofinansowania zewnętrznego.

I tak też się stało. Choć inwestycję już wtedy szacowano na ok. 4 mln 122 tys. zł gminie udało się pozyskać aż ok. 1 mln 965 tys. zł z Funduszu Dróg Samorządowych. Wyremontowano a dokładniej przebudowano za to przeszło trzykilometrowy odcinek łączącej Chełmiec ze Świniarskiem. Przy części ulicy – tej chełmieckiej - wybudowano chodnik z przejściem dla pieszych, droga jest też odwodniona – położono kanalizację deszczową. W Świniarsku wymieniono nawierzchnię, zrobiono zatokę parkingową, zjazdy oraz pobocza. Ustawiono stosowne znaki i zabezpieczenia oraz oświetlenie.

Okazuje się jednak, że mieszkańcy zawsze będą mieli pewien niedosyt a może bardziej poczucie, że można było zrobić coś więcej i lepiej. Na dowód przytoczmy list, który wpłynął do naszej redakcji zaraz po emisji programu „Państwo w Państwie” z osiedlem Łazy odciętym od świata w roli głównej.

Zobacz też: Chełmiec: zamiast sprawnego oświetlenia dróg jest… światełko w tunelu

- W Gminie Chełmiec jest więcej czynności wójta do sprawdzenia. Choćby ostatnio wybudowany chodnik wzdłuż ul. Gajowej w Chełmcu, który miał prowadzić przez Gaj i dalej do szkoły podstawowej w Świniarsku, „aby młodzież nie musiała uciekać do rowów przed samochodami”. (…) Chodnik jest, ale jak przebiega i gdzie się kończy? W Gaju skręca na Osiedle Zielony Gaj i kończy się na granicy tego osiedla – dzieli się swoimi wątpliwościami mieszkanka.

- W Świniarsku, nawet nie dochodzi do drogi głównej przy wale w Świniarsku. Od Gaju do szkoły w Świniarsku młodzież nadal ucieka do rowów. Gdzie jest pani sołtys, radni? Kiedyś, jeszcze za czasów poprzedniego wójta, kursował autobus MPK, mówiło się „jeździ dookoła świata", za czasów obecnego wójta zostały rowy do dojścia do szkoły – alarmuje.

Komentarz? Wszystko w rękach przywołanej do tablicy sołtys i radnych, to oni powinni czynić starania, by gmina w miarę możliwości kontynuowała inwestycje drogowe w tej okolicy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez SYGNAŁ

ES [email protected] Fot.: UG w ChełmcuDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe