Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 24 października. Imieniny: Arety, Marty, Marcina
06/07/2015 - 12:23

Czy w powiecie nowosądeckim grozi susza? Podlewają ziemniaki

Rozpoczął się lipiec, ostatnie dni przyniosły pierwszą w te wakacje falę upałów. Przechodzący przez Polskę skwar daje się we znaki rolnikom. Działkowicze z Nowego Sącza patrzą na coraz bardziej suchą ziemię i wylewają na nią litry wody. Tak samo jest z rolnikami, którzy podlewają swoje uprawy. Czy można mówić już o nadchodzącej suszy? Urzędnicy z Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nowym Sączu uspokajają, że dzisiejsze opady deszczu powinny nawodnić ziemię i unormować sytuację.
W ciągu kilku dni temperatura wzrastała regularnie. Miejscami temperatura w niedzielę (5 lipca) dochodziła do 32 st. Dzisiaj mają być rekordowe upały. Cieszą się dzieci, sprzedawcy lodów i osoby wybierające się na urlop. Skwar daje się we znaki działkowcom i rolnikom, którzy zmuszeni są nawadniać swoje uprawy. 

- Mimo, że wczoraj (5 lipca) była niedziela to ja podlewałam swoją działkę - mówi Małgorzata, która swój kawałek ziemi uprawia w ogórdkach działkowych na Wólkach. - Usychają mi kwiaty, truskawki, może uratuję porzeczki. Bardzo liczę na deszcz.

Podobnie jest z sądeckimi rolnikami, którzy wylewają na swoje pola hektolitry wody, żeby tylko uchronić tegoroczne plony przed uschnięciem.

- Wczoraj podlewałem swoją plantację ziemniaków na Roszkowicach, pomagał mi brat Grzegorz - mówi dla naszego portalu Paweł Fecko. - Plantację nawadniam dwa, trzy razy w tygodniu. Jednorazowo zużywam na ten cel trzydzieści kubików wody.

Sprawdziliśmy też, czy na terenie gmin powiatu nowosądeckiego nie występują braki wody.

- Mieliśmy niski poziom wody w jednym zbiorniku, ale Zakład Gospodarki Komunalnej poradził sobie szybko z tym problemem i sytuacja została unormowana - mówi Stanisław Golonka, wójt gminy Łososina Dolna.

Do urzędów odpowiedzialnych za monitorowanie sytuacji kryzysowych nie dotarły sygnały o braku wody na terenie naszego regionu.

- Żadna z gmin z terenu powiatu nowosądeckiego nie zgłosiła takiego problemu na swoim terenie - informuje Ryszard Wąsowicz z Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu.

Na szczęście nad Polską zaczynają się piętrzyć chmury burzowe. Zapowiadane są gwałtowne opady burze i opady deszczu. Upały powinny stopniowo ustępować. Skwar najdłużej utrzyma się w Małopolsce.

Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie informuje, że dzisiaj od godz. 14 do 20 prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 10 mm do 20 mm, lokalnie około 25 mm oraz porywami wiatru do 75 km/h. Lokalnie opady gradu.

Prawdopodobieństwo: 70 procent. Stopień zagrożenia: 1 stopień (w skali 3-stopniowej).

- W związku z powyższym proszę o podjęcie odpowiednich działań zapobiegawczych i ostrzegawczych. O wszelkich zdarzeniach mających istotne znaczenie dla bezpieczeństwa ludzi i podjętych działaniach proszę informować na bieżąco Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego tel. 018 414-16-21, lub po godzinie 15:30 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Nowym Sączu 018 448-69-10, 018 448-69-11 - informuje Maria Olszowska, kierownik Referatu ds. Współpracy z Mediami oraz Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu.

(Rob)
Fot. arch.
 


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)