Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 31 maja. Imieniny: Anieli, Feliksa, Kamili
06/02/2017 - 08:55

Danuta Szaflarska świętuje 102. urodziny

Aktorka rodem z Kosarzysk (gm. Piwniczna-Zdrój) obchodzi dziś 102. urodziny. Pod koniec 2016 roku, po licznych kłopotach ze zdrowiem, aktorka zakończyła swoją wielką karierę. Przez ostatnie kilka lat mogliśmy ją wiele razy oglądać w kinie, a także na scenie również w Nowym Sączu.

Danuta Szaflarska to jedna z największych legend polskiego kina i teatru. Urodziła się w 1915 roku w Kosarzyskach, osiedlu w Piwnicznej-Zdroju. Na Sądecczyźnie spędziła młodość i debiutowała na deskach Towarzystwa Dramatycznego w Nowym Sączu pod okiem samego Bolesława Barbackiego w spektaklu „Tomcio Paluch”. Po ukończeniu Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej w Warszawie występowała w wielu najlepszych teatrach w Polsce oraz  w filmach (m.in. „Zakazane piosenki”, „Skarb”, „Tydzień z życia mężczyzny”, „Ile waży koń trojański?”, „Żółty szalik”, „Janosik. Prawdziwa historia”, „Jeszcze nie wieczór”, „Pokłosie”).

Zobacz: Znani z Sądecczyzny. Oglądamy ich na szklanym ekranie [zdjęcia]

Danuta Szaflarska gościła półtora roku temu na spotkaniu w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, po którym odbyła się projekcja filmu „Skarb” (1948) i „Inny świat” (2012). Jej imię nosi multimedialna sala kinowa w nowym skrzydle Sokoła.

(JB), fot. MIGADziękujemy za przesłanie błędu