Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 6 grudnia. Imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja
03/06/2021 - 13:30

Dlaczego zapora w Rożnowie nie będzie otwarta dla turystów?

Rożnowska kładka ledwo się trzyma. Od kilku tygodni poszukujemy odpowiedzi na pytanie dlaczego nikt nie chce otworzyć korony zapory, która mogłaby stanowić alternatywę dla starego i zniszczonego mostu. Spółka Tauron Ekoserwis zabrała głos w tej sprawie. O otwarciu zapory będzie można tylko pomarzyć…

Sądecka posłanka Barbara Bartuś (PiS) interweniowała w sprawie możliwości otwarcia korony zapory do prezesa spółki Tauron Ekoserwis, który gospodaruje tym terenem.Oto jaką otrzymała odpowiedź.

- Jeżeli jest to konieczne do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii, w szczególności w celu zapewnienia ciągłości i niezawodności jej dostarczania lub uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa osób lub strat materialnych, spółka Tauron zobowiązana jest do wytwarzania energii i zapewnienia innych usług w wysokości i w sposób określony w umowie zawartej z operatorem Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. – czytamy w piśmie. Chodzi o to, że niektóre elektrownie wodne są tak ważne i pełnią tak znaczącą rolę, że trzeba zapewnić im większe bezpieczeństwo. Zapora rożnowska zatrzymuje wodę i pozwala utrzymać ją na odpowiednim poziomie.

Czytaj też: Absolutorium Józefa Tobiasza. Taki sukces wójt osiąga już kolejny rok z rzędu

Decyzje w sprawach poruszonych przez poseł Barbarę Bartuś podejmują właściwe organy administracji. – W tym przypadku są to: Wojewoda Małopolski, Komendant Wojewódzki Policji i Dyrektor Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (w razie konieczności przeprowadzenia analizy ryzyka) – wyjaśnia dalej spółka. Co ciekawe, dokumentacja ochronna obiektu ma w tej części charakter poufny. Podejmowane przez Tauron środki bezpieczeństwa wobec zapory polegają na ograniczeniu dostępu do niej przez osoby postronne. Stosowane są też inne sposoby, takie jak dozór wizyjny, system sygnalizacji włamania i napadu czy nadzór uzbrojonych ochroniarzy.

To jednak nie wszystko. Dlaczego jeszcze nie można otworzyć korony zapory? – Przesłanką przemawiającą za nieudostępnieniem terenu obiektu do zwiedzania są także względy techniczne, wynikające z samej konstrukcji obiektu. Ze zrozumiałych względów aspekty walorów turystycznych zapory muszą w takich przypadkach ustąpić – dodaje prezes spółki.

Z pisma dowiadujemy się również, że teren zapory jest integralną częścią Elektrowni Wodnej w Rożnowie, będącej własnością Tauron Ekoenergia Sp. z o.o. z siedzibą w Jeleniej Górze, która jest zarządzana przez Tauron w Rożnowie. Wygląda na to, że otwarcie korony zapory dla turystów nigdy nie było i nie będzie możliwe. (k.kos@sadeczanin.info, fot. archiwum)Dziękujemy za przesłanie błędu