Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 6 grudnia. Imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja
20/09/2022 - 18:30

Gmina doświetli przejścia dla pieszych. Dzięki temu kierowcy mogą uniknąć dużych mandatów

Gmina Łososina Dolna porozumiała się z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w zakresie oświetlenia trzech przejść dla pieszych. Piesi mają być bardziej widoczni przy drodze krajowej nr 75, gdzie często dochodzi do wypadków.

Czytaj też: Łososina Dolna: wzdłuż lotniska pojawi się chodnik. Będzie gdzie uprawiać nordic walking

- Mając na uwadze wzrost natężenia ruchu na drogach, a szczególnie w terenach o gęstej zabudowie, piesi na pasach będą bardziej widoczni, gdy przejścia te otrzymają nowe doświetlenie. Poprawi to komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo mieszkańców, jak również pomoże kierowcom w bezpiecznym korzystaniu z dróg – mówi wójt gminy, Andrzej Romanek.

Doświadczenie pokazuje, jak ważne jest dobre oznakowanie i oświetlenie przejść dla pieszych. Warto przypomnieć, że jedna taka inwestycja została już ukończona w ubiegłym roku w Tęgoborzy, przy okazji wykonywania skrętu w lewo na drodze krajowej nr 75 w kierunku Zawadki.

Zobacz także: A4, czyli cztery najbardziej irytujące zachowania kierowców na autostradzie

W Tęgoborzy pozostały do doświetlenia jeszcze dwa przejścia dla pieszych, a w Łososinie Dolnej jedno. Wójt gminy zwrócił też uwagę na to, że prawa pieszych w ruchu drogowym nie zawsze są respektowane. Warto zmienić swoje złe nawyki, tym bardziej, że na łamaniu przepisów drogowych może bardzo ucierpieć nasza kieszeń. Dlaczego?

Rok 2022 przyniósł wiele zmian w przepisach drogowych oraz w kwestiach związanych z mandatami. Dotyczy to między innymi wykroczenia polegającego na nieustąpieniu pierwszeństwa pieszemu. Punkty karne to nie wszystko. Obecnie za takie zachowanie grozi nam mandat w wysokości nawet 1500 zł. 

- Bądźmy widoczni i nośmy odblaski, szczególnie po zmroku, gdy warunki atmosferyczne nie są sprzyjające. Oczekując od kierowców respektowania praw pieszych musimy być widoczni. Od tego zależy nasze bezpieczeństwo – przypomina wójt. ([email protected], fot. UG Łososina Dolna)Dziękujemy za przesłanie błędu