Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 6 grudnia. Imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja
02/09/2022 - 15:30

Gródek nad Dunajcem: gmina znalazła sposób na niedobór wody

Spółka Dunajec sp. z o.o., zajmująca się w Gródku nad Dunajcem gospodarką wodno-ściekową, podpisała umowę na modernizację oraz budowę nowych ujęć wody na terenie gminy. Sprawdziliśmy, jaki jest cel tych działań. Czy w ten sposób spółka razem z gminą chcą zagwarantować mieszkańcom nieograniczony dostęp do świeżej wody?

Gródek nad Dunajcem w okresie wakacyjnym przeżywa prawdziwe oblężenie turystów. W lipcu tego roku pisaliśmy o problemach gminy związanych z brakami w dostawach wody pitnej. To jeden z najbardziej widocznych skutków zmian klimatu, a także bezpośrednia konsekwencja wszechobecnej suszy. 

- Wysokie temperatury, ale i brak opadów, nie ułatwiają zaistniałej sytuacji. Z raportów wynika, że nasz kraj znajduje się wśród państw o najmniejszych zasobach wody w Unii Europejskiej – wyjaśnił wójt Józef Tobiasz, który wprowadził zakaz podlewania z sieci wodociągowej trawników oraz napełniania basenów rekreacyjnych i innych zbiorników na terenie gminy Gródek nad Dunajcem do dnia 31 sierpnia 2022 roku.

Wydaje się, że Gródek znalazł sposób na niedobór wody. - Otrzymaliśmy środki w wysokości 1 727 462 zł na usprawnienie oraz zwiększenie dystrybucji wody przeznaczonej do spożycia dla mieszkańców gminy - komentuje wójt. Uzyskane środki w całości przeznaczone zostaną na budowę dwóch ujęć wody wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Rożnowie oraz wymiana urządzeń pomiarowych na istniejących ujęciach na terenie gminy Gródek nad Dunajcem. 

Umowa z wykonawcą przedsięwzięcia została podpisana pod koniec sierpnia. - Przedmiot zamówienia stanowi wykonanie w sposób kompleksowy wszystkich robót przygotowawczych, zabezpieczeniowych oraz robót właściwych, tj. zaprojektowanie i wybudowanie dwóch ujęć wody jako studni kręgowych z pełnym wyposażeniem z ujęć wody zlokalizowanych w miejscowości Rożnów. Przedmiotem zamówienia jest również wymiana urządzeń pomiarowych na ośmiu istniejących ujęciach wody - relacjonuje prezes spółki Rafał Iwański.

Dzięki tej inwestycji zostaną zwiększone zasoby eksploatacyjne ujęcia Rożnów, co pozwoli na zabezpieczenie sieci wodociągowej w przypadku zintensyfikowanych poborów wody powstających w sezonie letnim oraz umożliwi dostawę wody do nowych odbiorców, których na terenie gminy jest coraz więcej. ([email protected], fot. Daniel Szlag)Dziękujemy za przesłanie błędu