Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
18/03/2019 - 20:30

Jazda bez prawa jazdy. Szykuje się rewolucja w przepisach. Od kiedy?

Policja przestała już nękać tych kierowców, którzy nie mają dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Teraz w przepisach szykuje się nowa rewolucja i koniec karania kierowców za brak prawa jazdy w przypadku kontroli drogowej.

Ministerstwo cyfryzacji chce ulżyć kierowcom i przygotowuje tak zwany pakiet regulacyjny. To prawdziwa rewolucja w przepisach. Jakie przyniesie udogodnienia?  To Zniesienie sankcji za brak prawa jazdy przy sobie, likwidacje karty pojazdu i nalepki kontrolnej, możliwość zachowania przez nowego właściciela pojazdu numeru rejestracyjnego z dotychczasowym wyznacznikiem terytorialnym, czasową rejestrację oraz nadanie wydrukom z systemu CEPiK rangi dokumentu, dzięki czemu będzie można zarejestrować pojazdu przez internet.  

Czytaj też Koniec udręki kierowców z OC i dowodem rejestracyjnym tuż, tuż

Czy nowe przepisy wejdą w życie jeszcze w tym roku? Na razie nie wiadomo. Założenia do projektu były już konsultowane między innymi z policją. Teraz dokument ma trafić do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji. Kiedy nowe przepisy weszłyby w życie? Na razie - jak informuje resort cyfryzacji -   trwają prace nad przygotowaniem systemu informatycznego obsługującego Centralną Ewidencję Kierowców.

Prowadzenie auta bez prawa jazdy kończy się teraz mandatem w wysokości 50 złotych.  

Czytaj też Hiobowe wieści dla palaczy. W maju może zabraknąć w Nowym Sączu papierosów  

Przypomnijmy, że od października ubiegłego roku kierowcy nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC, co wcale nie znaczy, że nie podlegają kontroli. Dane pojazdu i informacje o zawartej polisie gromadzone są w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Podczas kontroli uprawnione służby, na przykład policja, straż miejska, czy Inspekcja Transportu Drogowego, sprawdzają dane w jednej z baz. Brak obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC nie oznacza jednak,  że w ogóle nie musimy ich mieć.

Musimy. Dowód rejestracyjny nadal pozostaje obowiązującym dokumentem niezbędnym przy załatwianiu formalności m.in. w Stacjach Kontroli Pojazdów, przy sprzedaży auta lub wyjeździe zagranicznym. Właściciele pojazdów nadal mają obowiązek ubezpieczenia OC.

jagienka.michalik@sadeczanin.info fot. archiwumDziękujemy za przesłanie błędu