Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 1 maja. Imieniny: Józefa, Lubomira, Ramony
26/11/2012 - 01:37

Kibice Sandecji pamiętali o rocznicy śmierci „Tatara”

W minioną sobotę (24 listopada) na cmentarzu komunalnym w Piwnicznej – Zdrój delegacja kibiców Sandecji złożyła wieniec na grobie mjr. Juliana Zubka, ps. Tatar, w 31. rocznicę jego śmierci. Kibice odwiedzili także w Kosarzyskach wdowę po majorze – Marię Zubek.
Z kibicami był rzecznik prasowy zarządu klubu Michał Śmierciak oraz dwóch młodych, utalentowanych piłkarzy pierwszej drużyny, wychowanków Sandecji: Bartłomiej Szeliga i Sebastian Szczepański.
Na stronie Stowarzyszenia Kibiców Sandecji ukazał się biogram mjr. Juliana Zubka ze zdjęciami, autorstwa jednego z jego liderów, Piotra Kazana, studenta III roku historii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

                                                                                ***
Julian Zuberk, ur. w 1913 r. w Nowym Sączu, przedwojenny sportowiec sądeckich klubów m.in. Klubu Sportowego Kolejowego Przysposobienia Wojskowego Sandecja Nowy Sącz, Towarzystwa Zabaw Ruchowych Beskid Nowy Sącz, Klubu Sportowego Strzelecki Nowy Sącz i wielu innych. Uprawiał z powodzeniem wiele dyscyplin, jednak największe sukcesy odnosił w narciarstwie, reprezentował Wojsko Polskie na zawodach międzynarodowych. Tańczył również w sądeckich zespołach ludowych występując na wielu imprezach. Wychowawca młodzieży, nauczyciel oraz trener.
We wrześniu 1939 r. walczył przeciwko niemieckiemu najeźdźcy, późnej organizował trasy przerzutowe na Węgry, był przewodnikiem rządu londyńskiego oraz kurierem. W następnych latach okupacji niemieckiej oprowadził tajną szkółkę partyzancką na Przehybie w Beskidzie Sądeckim. Latem 1944 r. został dowódcą oddziału partyzanckiego, 9. kompanii 3. batalionu 1. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej.
Po wojnie zmuszony uciekać wraz z rodziną przed represjami Urzędu Bezpieczeństwa, powrócił do kraju w 1947 r. Zamieszkał najpierw w Karpaczu, następnie w Zakopanem, gdzie trenował narciarzy. Był wielokrotnie wyrzucany z pracy z „wilczym biletem”. Pracował również w zakopiańskim szpitalu ortopedycznym - Kabeka. Końca swoich dni doczekał w Kosarzyskach, gdzie na stałe osiadł wraz z rodziną. Zmarł 24 listopada w 1981 roku. Spoczywa na cmentarzu komunalnym w Piwnicznej-Zdroju.
Przed śmiercią Julian Zubek spisał swoje wspomnienia wojenne, wydane po raz pierwszy w 1988 r., i w poszerzonej, wolnej od cenzury wersji w 2009 r.
Zdaniem kibiców Snadecji mjr Julian Zubek to „jedna z największych legend i osobistości związana tak blisko z Sandecją Nowy Sącz”.
Kibice przypominają słowa Juliana Zubka na temat Sandecji:
„Najcenniejsze co nam dała Sandecja, oprócz oczywiście tężyzny fizycznej i kociej sprawności, to wychowanie patriotyczne. Dziewięćdziesiąt procent piłkarzy i narciarzy „biało-czarnych” podjęło później walkę z hitlerowcami, w partyzantce lub konspiracji.”
(HSZ), fot. Stowarzyszeni Kibiców Sandecji
Na zdjęciu archiwalnym drużyna Sandecji z lat 30.ub. wieku,  szósty od lewej Julian Zubek









Dziękujemy za przesłanie błędu