Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 12 maja. Imieniny: Dominika, Imeldy, Pankracego
14/04/2015 - 13:00

Limanowa świętowała 450-lecie nadania praw miejskich

"My Zygmunt z Łaski Bożej Król Polski (…) za pewną wiedzą naszą i przyzwoleniem senatorów naszych (…), szlachetnemu Stanisławowi Jordanowi z Zakliczyna (…) zgadzamy się i dopuszczamy, aby mógł we wsi krakowskiej położonym, miasto o nazwie Ilmanowa umieścić, założyć i wznieść tak by trwało po wsze czasy (…)" - Te pamiętne słowa króla Zygmunta Augusta z 1565 roku dały początek miastu Limanowa. 11 kwietnia Limanowa świętowała jubileusz 450-lecia nadania praw miejskich.
Historyczne chwile sprzed czterech i pół wieku podczas uroczystości jubileuszowych przypomnieli uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych Nr 1, którzy przenieśli widzów w realia XVI – wiecznego miasta Ilmanowa. Najpierw do 1548 r. do dworku Stanisława Jordana, a potem do Piotrkowa Trybunalskiego z 1565 r., gdzie król wydał dokument ustanawiający prawa miejskie.

W czasie uroczystej sesji Rada Miasta podjęła trzy uchwały: o święcie miasta, o ustanowieniu hejnału i nadaniu honorowego obywatelstwa i medalu ordynariuszowi Diecezji Tarnowskiej biskupowi Andrzejowi Jeżowi.

„Hejnał obok herbu i flagi jest symbolem miasta Limanowa. Hejnał jako dobro osobiste Miasta Limanowa oraz jako utwór podlega ochronie prawnej. Hejnał może być grany na trombitach lub odtwarzany z zapisu magnetycznego lub cyfrowego. Hejnał może być wykonywany w szczególności podczas uroczystości z okazji świąt państwowych i samorządowych, uroczystości z okazji rocznic, wydarzeń o znaczeniu ogólnokrajowym i lokalnym, imprez i uroczystości związanych z ważnymi wydarzeniami w życiu miasta Limanowa i jego mieszkańców. Hejnał może być ponadto odtwarzany publicznie w sposób automatyczny w ustalonych odstępach czasu i w ustalonym miejscu z zapisu magnetycznego lub cyfrowego za pomocą urządzeń emitujących dźwięk” – czytamy w uchwale.

Autorem hejnału granego na trombitach jest śp. prof. Ludwik Mordarski. - Pragnę serdecznie podziękować Krystynie Mordarskiej, żonie śp. prof. Ludwika Mordarskiego za zgodę i przekazanie praw autorskich do utworu Echo Trombity na rzecz Miasta Limanowa - mówiła Jolanta Juszkiewicz, przewodnicząca Rady Miasta Limanowa.

Biskup Andrzej Jeż podziękował za najwyższe miejskie odznaczenie.
- Czcigodni państwo, jestem wielce zaszczycony przyjmując ten wielki dar. Bardzo serdecznie dziękuję panu burmistrzowi za onieśmielającą mnie laudację, która w sumie jest laudacją wszystkich państwa, gdyż tak jak powiedziałem kiedyś, jestem częścią tego społeczeństwa. W tym honorowym obywatelstwie mieszczą się tysiące Limanowian przez te długie pokolenia, które wpłynęły na moją duchowość, moje różnego rodzaju zainteresowania, nawyki, na bogactwo duchowe i intelektualne. Chciałem podziękować Radzie Miasta z panią przewodniczącą na czele, za ten ryzykowny wybór. Będę starał się ten tytuł nosić zawsze z wielką estymą, wielką radością i poczuciem ogromnego obowiązku - zapewniał biskup.

Okolicznościowy list nadesłał prezydent RP Bronisław Komorowski. „Nowoczesny patriotyzm w wolnej Polsce oznacza harmonijne łączenie tradycji z nowoczesnością, a dorobku minionych pokoleń z rozwojem i innowacyjnością. Widać to dobrze w takich miejscach jak Limanowa, gdzie mieszkańcy swoją pracą i talentami budują dobrobyt miasta, pozostając wierni tradycji. Za tę aktywność, wytrwałość i szacunek dla historii, pragnę dzisiaj serdecznie podziękować całej społeczności Limanowej” – napisał prezydent.

Ostatnią częścią jubileuszowego spotkania stanowił koncert „LIMANOWSCY ARTYŚCI – MIASTU”, z udziałem artystów rodaków: Jadwigi Postrożnej, Marty Wilk, Łukasza Jemioły oraz Orkiestry „ECHO PODHALA” i Zespołu „LIMANOWIANIE”.

W niedzielę we wszystkich limanowskich parafiach odbyły się uroczyste msze św. w intencji miasta i jego mieszkańców z okazji 450. rocznicy nadania praw miejskich.

(opr.jg) źródło i fot. UM Limanowa
 






Dziękujemy za przesłanie błędu