Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 6 maja. Imieniny: Beniny, Filipa, Judyty
09/05/2013 - 06:00

Między pedagogiem szkolnym a Poradnią – o oczekiwaniach i współpracy

Psycholodzy i pedagodzy ze szkół z powiatu nowosądeckiego spotkali się wczoraj (8 maja) w Starostwie Powiatowym z przedstawicielami Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Mieli okazję zapoznać się z ofertą poradni oraz porozmawiać o wzajemnej współpracy i oczekiwaniach.
Głównym celem organizacji tego spotkania było przede wszystkim poznanie się i przedstawienie oferty Poradni – mówił otwierając konferencję Leszek Misiewicz, dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nowym Sączu. Do udziału w konferencji zaproszono pedagogów i psychologów ze szkół w gminach Chełmiec, Gródek nad Dunajcem, Kamionka Wielka, Korzenna i Łososina Dolna.
W filiach Poradni również organizowane są tego typu spotkania, dlatego nasze zawężono do tych kilku najbliższych gmin – zaznaczyła Aneta Małecka-Poręba, pedagog z Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
Na spotkanie przybyło kilkudziesięciu pedagogów z różnych szkół w powiecie. Dyskutowali oni o swoich oczekiwaniach i codziennych problemach w pracy z dziećmi i młodzieżą. – Praca pedagoga jest dość trudna. Z reguły jest sam w szkole i nie ma wsparcia – podkreśliła Magdalena Kiełbasa z Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Dlatego ważne jest, by mieli okazję do wspólnych spotkań i rozmów. – Chcielibyśmy organizować takie cykliczne spotkania, coś w rodzaju grupy wsparcia. Jak często i kiedy, to zależy od potrzeb, chęci i czasu samych pedagogów – dodała Aneta Małecka-Poręba.
Wczesne wspomaganie rozwoju to jedno z podstawowych zadań Poradni. Dotyczy dzieci niepełnosprawnych lub zagrożonych niepełnosprawnością. Chodzi m.in. o wrodzone wady rozwojowe, zespół Downa, porażenie mózgowe, zaburzenia psychiczne, oraz zaburzenia widzenia czy słuchu. Pełna lista jednostek chorobowych kwalifikujących do tej formy pomocy dostępna będzie na stronie internetowej Poradni. Wczesne wspomaganie rozwoju ma na celu pobudzanie psychoruchowego i społecznego rozwoju dziecka od chwili wykrycia niepełnosprawności, aż do czasu podjęcia nauki w szkole.
- Kiedyś to był taki zapomniany teren działania poradni, bardzo mało wydawało się tych orzeczeń. W tej chwili świadomość rodzica wzrosła, więcej osób się zgłasza i większa jest możliwość pomocy – mówiła Małecka-Poręba.
Zespół Orzekający Poradni prócz opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju, wydaje również orzeczenie dotyczące indywidualnego nauczania oraz kształcenia specjalnego. Dotyczy to dzieci z niepełnosprawnością ruchową, upośledzeniem umysłowym czy niedostosowanych społecznie.
Do zadań Poradni należy także szeroko rozumiane doradztwo zawodowe. – Doradca pomagając uczniowi w podjęciu decyzji dotyczącej wyboru przyszłej ścieżki kształcenia nie mówi mu, do jakiej szkoły ma pójść i jaki ma w przyszłości wykonywać zawód – wyjaśnia Aneta Małecka-Poręba. – Stwarza on jedynie sytuacje, w której pomaga uczniowi w samodzielnym podjęciu tych ważnych decyzji. Przedstawia możliwości kształcenia, kierunki i funkcjonujące na rynku zawody.
Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, z filiami w Starym Sączu, Krynicy i Grybowie, swoim zasięgiem obejmuje około czterysts placówek w całym powiecie - ponad 50 tysięcy dzieci. Oferuje pomoc diagnostyczną, doradczą, profilaktyczną i terapeutyczną. Jako poradnia specjalistyczna udziela również pomocy dzieciom z wadami wzroku, słuchu i autyzmem.
Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna działa przy ulicy Ludwika Waryńskiego 1. Po porady można zgłaszać się od poniedziałku do piątku w godzinach 8-17, sekretariat czynny jest od 7.30-17. Numer telefonu do Poradni: 18 473 14 08.

Inez Dunikowska-Krupa
Fot. (KID)






Dziękujemy za przesłanie błędu