Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
03/12/2021 - 12:15

Mogliśmy mieć to, co Warszawa. Miasto się nie zdecydowało

Jednym z założeń rządowego programu "Polski Ład" jest stworzenie w mniejszych miastach Małych Centrów Nauki. Wzorem ma być oczywiście funkcjonujące w Warszawie Centrum Nauki Kopernik. Do 2024 roku ma ich powstać 70. O budowę nie zabiegały jednak Gorlice. Dlaczego?

Fot.: Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons

- Nauka jest bardziej efektywna, kiedy połączymy ją z zabawą. Takim rozwiązaniem może pochwalić się Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, które bije rekordy popularności. Warto podobne rozwiązania zastosować również w mniejszych miejscowościach – czytamy na rządowej stronie internetowej.

Stworzenie mniejszych odpowiedników warszawskiego Kopernika zakłada program „Polski Ład”. Według założeń ich celem ma być m.in. wyrównywanie szans edukacyjnych, wzmocnienie kapitału społecznego i naukowego, budowanie zaangażowania w naukę wśród dzieci i młodzieży, rozwój lokalnej przedsiębiorczości czy powstanie nowych miejsc pracy.

Są one kontynuacją  projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki – SOWA (Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności). W ich skład wchodzą wystawy naukowe oraz przestrzenie do podejmowania działań konstruktorskich i logicznych. Pierwszy taki obiekt stworzony został już w Piotrkowie Trybunalskim. W latach 2021-24 powstanie ich łącznie 70. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 5 mln zł.

Pojawia się zatem pytanie czy Małe Centra Nauki pojawią się także w naszym regionie. Zapytaliśmy o to gorlicki Urząd Miasta. Jak się okazuje póki co nie ma takich planów.

- Po dokładnej analizie programu SOWA i stawianym wysokim wymaganiom dotyczącym obiektu, a więc minimum 180 m2 powierzchni wystawienniczej, konieczność późniejszego utrzymania placówki ze środków własnych przez okres co najmniej 5 lat, miasto Gorlice uznało, że nie będzie aplikować do tego naboru – czytamy w odpowiedzi na przesłane pytanie.

- Projekt SOWA zakładał wyłącznie przekazanie urządzeń edukacyjnych wraz z przeszkoleniem kadry i obsługą pogwarancyjną przez Centrum Nauki Kopernik. Pozostałe kwestie, czyli przygotowanie wymaganej przestrzeni, zapewnienie niezbędnych mediów i zatrudnienie odpowiedniej kadry do obsługi tego obiektu itp., wymagałyby znacznych nakładów finansowych ze strony naszego samorządu – dodaje Urząd Miasta.

Jak poinformował nas gorlicki magistrat, potencjalne przychody z udostępnienia wystawy w nieznacznym stopniu pokryłyby koszty funkcjonowania obiektu. Miasto zapewnia jednak, że będzie analizować kolejne nabory pod kątem jego przyszłych możliwości budżetowych. ([email protected], Fot.: Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons)Dziękujemy za przesłanie błędu