Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 22 maja. Imieniny: Emila, Neleny, Romy
17/04/2024 - 18:10

Nadchodzi kolejna gala rankingu Oceny Aktywności Gmin. Wkrótce poznamy zwycięzców

W tym roku również nie mogło zabraknąć gali rankingu Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego. Ponownie poznamy zwycięzców w pięciu modułach oraz klasyfikacji ogólnej. Kto nie będzie miał sobie równych? Dowiemy się już 25 maja.

Ranking Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego

Ranking Oceny Aktywności Gmin stał się już coroczną tradycją. Uroczysta gala gromadzi zawsze wielu samorządowców z naszego regionu. Ranking bada kondycję 39 jednostek z powiatu nowosądeckiego (wraz z Nowym Sączem), limanowskiego i gorlickiego. Inicjatorem całego przedsięwzięcia jest Fundacja Sądecka, która w 2008 roku zwróciła się do ówczesnego Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu z propozycją przeprowadzenia analiz zmierzających do wyłonienia grupy liderów aktywności wśród sądeckich gmin. Dane liczbowe, niezbędne do badań, uzyskiwane są dzięki współpracy z Regionalną Izbą Obrachunkową w Krakowie.

Wyniki są efektem pracy zespołu badaczy dr Marka Reichela z Wydziału Nauk Ekonomicznych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, kierowanego przez prof. dr. hab. Tadeusza Kudłacza. Na ranking składa się pięć kategorii oraz uogólniona ocena końcowa, która jest sumą wszystkich wyników z poprzednich modułów. To właśnie na jej podstawie wybieramy samorządy, które poradziły sobie najlepiej.

Najlepsze gminy subregionu sądeckiego za 2022 rok

Z modułu "generowanie dochodów' dowiadujemy się m.in. jakie są dochody własne gminy w przeliczeniu na każdego mieszkańca lub jaka jest wysokość wpływu z podatków i opłat lokalnych per capita. W ubiegłym roku zwyciężyły wspólnie gmina Chełmiec i Rytro, drugie miejsce zajęła gmina Uście Gorlickie, a trzecie Nowy Sącz.

W kategorii drugiej "pozainwestycyjne działalności gospodarcze", ważne są podmioty gospodarcze działające w gminie, wpływy z CIT oraz wydatki na promocję. Pierwsza trójka sprzed roku, to: miasto Grybów, miasto i gmina Muszyna oraz miasto i gmina Stary Sącz.

Na obliczenie "aktywności inwestycyjnej gminy" składa się aż osiem wskaźników, które głównie oscylują wokół wydatków majątkowych. Mieszkańcy mogą się dowiedzieć m.in. ile wynoszą wydatki majątkowe na głowę każdego mieszkańca, ile gmina wydaje na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska. Tutaj w ostatniej edycji triumfowały gmina Jodłownik, gmina Lipinki i gmina Moszczenica (wspólnie drugie miejsce) oraz gmina Łącko.

W kategorii "efekty polityki społecznej" najlepszy w 2022 roku był Nowy Sącz, drugie miejsce zajęło Rytro, a trzecie gmina Uście Gorlickie. W tym module możemy dowiedzieć się m.in. jaka jest stopa bezrobocia w danej jednostce, ile działa tam organizacji pozarządowych w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, ilu uczniów przypada na jeden szkolny komputer z dostępem do Internetu itp.

Piąta kategoria to "dynamika". Wskazuje zmiany, jakie zaszły w konkretnej gminie na przestrzeni lat. Poprzednio najlepsze były gminy Słopnice, Rytro i Mszana Dolna. 

Klasyfikacja uogólnionej oceny aktywności gmin za 2022 rok wyglądała następująco: 

  • I miejsce - gmina Rytro
  • II miejsce - Nowy Sącz
  • III miejsce - miasto i gmina Muszyna

Podczas uroczystej gali nigdy nie brakuje wielu gości. Oprócz samorządowców pojawiają się również parlamentarzyści czy przedsiębiorcy. Poprzednio mogliśmy również wysłuchać interesujących dyskusji prowadzonych przez inicjatora rankingu Oceny Aktywności Gmin - Zygmunta Berdychowskiego. Rozmówcami byli Minister Funduszy i Polityki Regionalnej - Grzegorz Puda, Wicemarszałek Sejmu - Ryszard Terlecki, Prorektor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - Marek Reichel, starosta powiatu nowosądeckiego - Marek Kwiatkowski i prezydent Nowego Sącza - Ludomir Handzel.

Za nami już piętnaście edycji rankingu Oceny Aktywności Gmin

Przed rokiem już po raz piętnasty poznaliśmy wyniki rankingu. Był to zatem też dobry czas na podsumowania.

- W ciągu pierwszych pięciu lat analizowaliśmy tylko i wyłącznie gminy powiatu nowosądeckiego i Nowy Sącz, a od dziesięciu lat analizujemy również gminy powiatu limanowskiego i gorlickiego. O ile ta roczna ocena podsumowuje tylko jeden rok, to ocena pięcioletnia pozwala pokazać, że w długim okresie czasu dana jednostka ma potencjał i jest silna. W wynikach obejmujących ostatnie pięć lat miasto Nowy Sącz zajęło pierwsze miejsce. Na drugim znalazła się Krynica-Zdrój, a na trzecim Muszyna – tłumaczy dr Marek Reichel.  

Ocenie Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego towarzyszył również konkurs na „Najlepszą Inwestycję Subregionu Sądeckiego 2022”.  Zdaniem kapituły wygrała budowa gmachu Wydziału Nauk Ekonomicznych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Inwestorem tej inwestycji była Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, zaś wykonawcą firma eRSbet. Gratulacje i nagrodę z rąk wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego oraz Zygmunta Berdychowskiego odebrał dr Marek Reichel. 

- To jest ogromne zaskoczenie i radość, że ta sztandarowa dla nas budowa Wydziału Nauk Ekonomicznych zdobyła pierwsze miejsce. W imieniu pana rektora prof. Mariusza Cygnara, w imieniu całej uczelni, kwestora, kanclerza bardzo dziękujemy za zorganizowanie tak wspaniałego konkursu. To była bardzo potrzebna inwestycja. Byliśmy jedynym wydziałem, który nie miał swojego kąta. Teraz mamy wspaniałe warunki. Doceniają to studenci. Miejmy nadzieję, że przełoży się to na jeszcze lepszą rekrutację tegoroczną – mówił dr Marek Reichel.

W tym roku uroczysta gala Oceny Aktywności Gmin odbędzie się 25 maja. Ponownie zapowiada się niezwykle interesująco! ([email protected], fot.: Rafał Gajewski) Dziękujemy za przesłanie błędu