Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 21 września. Imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca
23/05/2019 - 19:50

Nie zaczipowałeś swojego psa? Teraz możesz to zrobić za darmo

Jeśli nie zaczipowaliście swojego psa, to warto to zrobić na wypadek, gdyby uciekł i się zgubił. Wtedy łatwiej go znaleźć. Zwłaszcza, że aktualnie można to zrobić za darmo.

Czipowanie, to tak naprawdę identyfikacja zwierzęcia, a będąca w obiegu nazwa pochodzi z języka angielskiego. Na czym to polega? Chodzi o wszczepienie mikroprocesora, który pozwoli zidentyfikować właściciela psa i poinformować go o odnalezieniu pupila.

- Nie jest to długi, czy skomplikowany zabieg. Zaczipowane zwierzęta wprowadza się do specjalnej bazy danych, a czytniki mają straż miejska i lecznice weterynaryjne. Posiadają je również schroniska, aby sprawdzić każde trafiające tam zwierzę - powiedział nam Marian Jankisz, którego lecznica wykonuje bezpłatnie taką usługę na koszt Urzędu Miasta.

Czy taki zabieg jest dla zwierzęcia bolesny? - Ból jest porównywalny, jak przy każdej iniekcji. Różnica jest taka, że igła w tym przypadku jest nieco grubsza niż przy zwykłym zastrzyku, aby przetransportować mikroprocesor pod skórę - dodał nasz rozmówca, lekarz weterynarii.

Każdy zakodowany czip posiada unikalny, 15 cyfrowy numer identyfikacyjny. Samo urządzenie jest wielkości ziarenka ryżu i nie powoduje u psa reakcji alergicznych, ani nie przeszkadza mu w funkcjonowaniu.

MŚ ([email protected]). Fot. archiwum sadeczanin.info

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu