Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 22 października. Imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłšwa
21/03/2021 - 09:30

Nowe standardy teleporad w POZ, nowa ścieżka testowania w kierunku COVID19

Wraz z początkiem pandemii w marcu ubiegłego roku zostały wprowadzone teleporady. Wtedy była to praktycznie jedyna forma kontaktu pacjenta z lekarzem POZ. Czy ta forma pomocy medycznej się sprawdziła, jak ją odbierali pacjenci. Na te i inne pytania odpowiada Elżbieta Fryźlewicz Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Czytaj także: Karetki czekają po kilka godzin pod szpitalami. Są już, niestety takie dni

Czy po roku ta forma korzystania z porad lekarskich nadal się sprawdza?

-Teleporady rzeczywiście okazały się niezwykle pomocnym rozwiązaniem na początku pandemii. Po roku doświadczeń, mamy rozporządzanie, które porządkuje i standaryzuje zasady udzielania teleporad w POZ. To ważny dokument, bo dla jednych telepordy były wybawieniem i bardzo praktycznym rozwiązaniem, dla innych - co widzieliśmy w liczbie zgłoszeń pacjentów do NFZ - okazały się niebezpiecznym ograniczaniem bezpośredniego kontaktu z lekarzem.

Na co skarżyli się pacjenci?

- Pacjenci zgłaszali nam, że niestety bez względu na objawy, od długiego czasu nie mogli uzyskać wizyty bezpośredniej w przychodni. W tej chwili, lekarze, personel przychodni jest już zaszczepiony, podobnie duża cześć seniorów, w przypadku których – ze wglądu na wielochorobowość kontakt bezpośredni z lekarzem jest bardzo ważny. Przychodnie POZ cały czas otrzymują też dodatkowe środki z NFZ, dzięki którym mogą przygotować swoje placówki do bezpośrednich wizyt z zachowaniem bezpieczeństwa i reżimu sanitarnego. To dodatkowe 3 proc. wysokości faktur, które rozliczają z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Jak – zgodnie z nowymi przepisami ma wyglądać standard teleporad w POZ?

- Nowe regulacje, przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia, w precyzyjny sposób określają, w jakich sytuacjach lekarze rodzinni nie mogą narzucać swoim pacjentom konsultacji jedynie w formie teleporady. Przede wszystkim w gabinecie konsultowany powinien być także każdy chory, jeśli nie wyrazi zgody na udzielenie pomocy przez telefon. Lekarze nie mogą również odmówić bezpośredniej wizyty w przychodni rodzicom z dzieckiem poniżej 6 lat i nowym pacjentom, których do tej pory nie leczyli. W swoich gabinetach medycy podstawowej opieki zdrowotnej mają obowiązek przyjąć m.in. chorych cierpiących na przewlekłe schorzenia, których stan zdrowia się pogorszył lub, u których zmieniły się objawy choroby oraz pacjentów z podejrzeniem nowotworu. 

Kiedy zatem możliwa jest teleporada?

Czytaj na następnej stronie TUTAJ

Nowe standardy teleporad w POZ, nowa ścieżka testowania w kierunku COVID19
Wraz z początkiem pandemii w marcu ubiegłego roku zostały wprowadzone teleporady. Wtedy była to praktycznie jedyna forma kontaktu pacjenta z lekarzem POZ. Czy ta forma pomocy medycznej się sprawdziła, jak ją odbierali pacjenci. Na te i inne pytania odpowiada Elżbieta Fryźlewicz Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.


Dziękujemy za przesłanie błędu