Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 1 maja. Imieniny: Józefa, Lubomira, Ramony
17/02/2022 - 17:55

Nowy Sącz będzie miał biszkoptowe rondo, rondo „psia kość”, Co to za cudo?

Wczoraj informowaliśmy, że u zbiegu Jana Pawła II z ulicą Zieloną i z ulicą Kolejową powstanie rondo Biszkoptowe. Co to za rodzaj ronda? Dziś takie rozwiązanie funkcjonuje w Brzesku i Zakopanem, na Sądecczyźnie takich cudów jeszcze nie ma.

Dzięki dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w Nowym Sączu zrealizowana będzie chyba największa tego typu inwestycja w ostatnich latach - remont Jana Pawła II, budowa dwóch nowych rond, w tym jednego biszkoptowego, i łącznik ulic 29 Listopada i Smolika. Więcej w publikacji  Jest dofinansowanie! Wyremontują Jana Pawła II, zrobią łącznik i dwa ronda

Nazwa „biszkoptowe” wzbudziła ogromne zainteresowanie. Dlatego poprosiliśmy dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg o wyjaśnienia – co to za skrzyżowanie? - Co do ronda biszkoptowego to nic się nie zmienia w czytelności, funkcjonalności, zasadach ruchu na nim i stopnia podporządkowania. Rondo biszkoptowe na wiele zalet wynikających z  geometrii są to przepustowość i prędkość pojazdów. Możliwość przesunięcia wlotów, ograniczenie zajętości i wiele innych. A swą nazwę zawdzięcza... – i tu Adam Konicki załącza do wiadomości poniższą grafikę.

Podobne ronda funkcjonują już choćby w Brzesku (pierwsza fot. poniżej) i w Zakopanym (druha fot.).

Garść kolejnych szczegółów podajemy za portalem auto-swiat.pl.

Rondo biszkoptowe czy też rondo "psia kość", jak czasami pisze się o takich konstrukcjach, to zwykłe rondo, ale o nieco zmienionym kształcie. Jest wydłużone i często mniej lub bardziej zwężone w środkowej części. Stąd też bierze się jego nazwa - zależnie od obserwatora, któremu jego kształt kojarzy się z biszkoptem (ronda mniej zwężone w środkowej części) lub z psią kością (konstrukcje o większym przewężeniu).

Inna niż klasyczna (w kształcie koła) forma sprawia, że takim rondem można połączyć więcej dróg bez konieczności ich przebudowywania (co często nie jest możliwe) - nie muszą się one schodzić w jednym punkcie. Taki kształt ułatwia także pracę drogowcom i zmniejsza koszt inwestycji - nie trzeba przebudowywać okolicznych ulic, tak aby "zeszły się" w miejscu projektowanego skrzyżowania o ruchu okrężnym, czyli właśnie ronda.

([email protected] Fot.: ilustracyjne, archiwum sadeczanin.info, Google Maps)







Dziękujemy za przesłanie błędu