Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 10 lipca. Imieniny: Filipa, Sylwany, Witalisa
14/05/2019 - 18:20

Nowy Sącz: domowe paleniska pod lupą strażników. Jak ogrzewasz swój dom?

Prawie cztery tysiące kontroli palenisk domowych w Nowym Sączu zostanie przeprowadzonych w tym roku przez strażników miejskich. Będą one realizowane w porozumieniu z Wydziałem Środowiska Urzędu Miasta pod kątem między innymi, jaki rodzaj ogrzewania jest stosowany w danym gospodarstwie domowym.

Działania te prowadzone będą w ramach rządowego programu "Czyste Powietrze". W trakcie kontroli strażnicy miejscy będą zbierali informacje  o tym, jaki kocioł został zainstalowany w danym budynku, a także jaki system ogrzewania jest wykorzystywany.

- Pozwoli to na indywidualne podejście do każdego z mieszkańców oraz zaproponowanie dostępnych rozwiązań (np. dofinansowania do wymiany źródeł ciepła) - mówi  Ryszard Wasiluk, komendant Straży Miejskiej w Nowym Sączu.

Kontrole będzie przeprowadzało sześciu strażników miejskich, którzy przeszli specjalistyczne szkolenia między innymi w Krakowie.

Tego rodzaju kontrole palenisk domowych nie są dla straży miejskiej w Nowym Sączu nowością. Są one prowadzone już od dłuższego czasu i w ślad za nimi, czasami sypią się mandaty.

- Od początku tego roku do 7 maja  strażnicy przeprowadzili ponad czterysta kontroli palenisk domowych - dodaje komendant Wasiluk. - W ich wyniku nałożyli 21 mandatów karnych na kwotę 2500 złotych. 

W ubiegłym roku takich kontroli było 696. Strażnicy nałożyli 52 mandaty na kwotę 6,8 tys. złotych.

Strażnicy prowadzą kontrole palenisk na podstawie ustawy o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 roku

Art. 191 Ustawy o Odpadach  stanowi „Kto, wbrew przepisowi art. 155, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny”, strażnik miejski może nałożyć mandat karny w wysokości do 500zł. W drodze postępowania sądowego może to być grzywna w wysokości do 5 tysięcy złotych.

[email protected], fot. Jm.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)