Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 14 czerwca. Imieniny: Bazylego, Elizy, Justyny
04/10/2023 - 10:20

Nowy Sącz: rok akademicki się rozpoczął, a cześć studentów nadal szuka lokum

Teraz, po rozpoczęciu roku akademickiego, znalezienie wolnego miejsca w uczelnianym akademiku graniczy z cudem. Miejsc wolnych nie ma. Tak jest praktycznie we wszystkich miastach, w których są uczelnie wyższe. A jak jest w Nowym Sączu?

Studenci rozglądali się za własną miejscówką w akademiku czy lokum w innym miejscu znacznie wcześniej.

O tej porze roku wszystkie miejsca są już zajęte w akademikach. Dla studentów, szukających stancji pozostały już praktycznie prywatne mieszkania, które są do wynajęcia, ale te są o wiele droższe od pokoju w akademiku. Szkopuł jednak w tym, że nie wszystkich stać, by wynająć, wspólnie z innymi studentami mieszkanie.

Dlaczego miejsca w akademiku są tak poszukiwane?

Z ogólnopolskiej tendencji wynika, że mieszkań na wynajem jest mało i są drogie. Na te wyższe ceny składają się między innymi niestety, oprócz rosnących cen mediów również inne czynniki.

Ceny pokojów w akademikach są niższe, ale one także nie stoją w miejscu i rosną.

Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu ma własny akademik. Mieści się on w Domu Studenta przy ul. Długosza 61. Niedawno został rozbudowany o jeszcze jedno piętro.

Przeprowadzona rozbudowa i modernizacja tego obiektu była wręcz konieczna. Dzięki niej sądecka uczelnia zyskała dodatkowo 27 pokojów wyposażonych w łazienki (przybyło dodatkowo 45 miejsc do dyspozycji studentów).

- Kolejny rok akademicki przed nami. Jaką mamy sytuację? – mówi dr hab. inż. prof. ANS Mariusz Cygnar, rektor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. – W naszym akademiku przy ulicy Długosza również wszystkie miejsca są już zajęte. W akademiku mieszka jeszcze około 15 osób z Ukrainy (te pokoje są odpłatne).

Czytaj dalej - TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu