Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 7 maja. Imieniny: Augusta, Gizeli, Ludomiry
01/06/2021 - 16:10

„Polowanie na czarownice” w Limanowej? Poszło o nastolatkę i aborcyjny protest

- Ogary poszły w las. W Limanowej polowanie na czarownice z wyrokiem w pierwszej instancji - tak aktywistki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet komentowały ukaranie przez sąd naganą siedemnastoletniej Małgorzaty za zorganizowanie z końcem października ubiegłego roku manifestacji zwolenników aborcji na limanowskim rynku. Sprawa nastolatki nie doczekała się jednak ostatecznych rozstrzygnięć. Będzie ciąg dalszy.

Sądowa machina przeciwko siedemnastoletniej Małgorzacie z Limanowej została uruchomiona w połowie stycznia przez limanowską policję, która do sądu rejonowego złożyła wniosek o ukaranie nastolatki, za zorganizowanie w mediach społecznościowych manifestacji zwolenników aborcji na limanowskim rynku. Chodziło o zarzut naruszenia przepisów zakazujących organizowania zgromadzeń w czasie pandemii, a także brak zgłoszenia manifestacji w magistracie.  jak wyglądał protest? „Wypie...lać” kontra modlitwa. Wojna o aborcję pod limanowską bazyliką

Ostatecznie w połowie lutego zapadło w tej sprawie orzeczenie Sądu Rejonowego w Limanowej, który ukarał nastolatkę naganą, przy czym dziewczyna została zwolniona z sądowych kosztów. Tę decyzję aktywistki Strajku Kobiet komentowały z oburzeniem na Facebooku.

Ogary poszły w las. W Limanowej polowanie na czarownice z wyrokiem w pierwszej instancji. To był pierwszy protest w jej życiu..

Ostatecznie w pierwszej połowie maja sąd umorzył postępowanie, a nastolatka właśnie otrzymała uzasadnienie wyroku – donosi Gazeta Wyborcza, która przytacza treść dokumentu.

...przepisy porządkowe nijak mają się do zakazu zgromadzeń i stanu epidemii, co podkreślały już wcześniej inne sądy w całym kraju, w tym Sąd Najwyższy, a zgromadzenie musiało być spontaniczne, czyli niezgłoszone wcześniej w urzędzie. „Dotyczyło bowiem problemu istotnego i żywotnego dla debaty publicznej, a nie tylko dla samych zainteresowanych, było reakcją na istotne wydarzenia za sfery prawnej, a dodatkowo także i społecznej, jakim stał się wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22.10.2020 (…) Sędzia podniósł, że zarejestrowanie zgromadzenia mogłoby osłabić jego wagę. „Istotnym dla tego zgromadzenia było, aby wpisało się ono w ciąg codziennych zgromadzeń, jakie od dnia wydania wyroku TK odbywały się wówczas w całym kraju w ramach tzw. „protestu kobiet.

Okazuje się, że to nie koniec całej sprawy. Z informacji przekazanych „Sądeczaninowi” przez Sąd Okręgowy w Nowym Sączu wynika, że limanowska policja od wyroku się odwołała.   Termin rozpatrzenia odwołania został wyznaczony na sierpień. ([email protected] fot. fot. TV 28,







Dziękujemy za przesłanie błędu