Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 2 maja. Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta
28/11/2013 - 14:35

Powiem Mówikiem - tablety pomocne dla niemówiących dzieci

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym od trzech miesięcy prowadzony jest program „Powiem Mówikiem”. Podopieczni ośrodka, którzy mają problemy z komunikacja werbalną, dzięki tabletom ze specjalnie dedykowaną im aplikacją mogą porozumiewać się z innymi. – To zupełnie inna jakość ich życia i tego, co mogą osiągać – mówi Sylwia Konopka z SOSW, wychowawca i opiekun projektu.
„Powiem Mówikiem” to projekt realizowany przez Stowarzyszenie Tęcza, które działa przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Nowym Sączu, który dotyczy wprowadzania komunikacji alternatywnej i wspomagającej dla uczniów niemówiących. Opiera się na wykorzystaniu do porozumiewania się tabletów z zainstalowanym programem Mówik. Niepełnosprawni intelektualnie uczniowie, dotykając wybranego symbolu, mogą „mówić” – aplikacja ma bowiem wbudowany syntezator mowy. – Poszczególne słowa czy zdania są wprowadzane do aplikacji – mówi Sylwia Konopka. – Dziecko, naciskając poszczególne symbole, dzięki wbudowanemu w system syntezatorowi mowy, jest słyszalne. Oczywiście, wszystko zależy od tego, co wprowadzimy do programu. Stopniowo rozszerzamy zakres słownikowy. Wychodzimy od prostych symboli, od pojedynczych słów, które dziecko musi się nauczyć, zrozumieć, że dany obrazek oznacza konkretny komentarz, działanie, czy rzecz.
Dzieci musiały się jednak nauczyć nie tylko poszczególnych symboli i obrazków, ale także samej obsługi tabletu. - Na początku dzieci miały problem z dotknięciem odpowiednim tabletu. Z czasem idzie im to coraz lepiej – mówi Sylwia Konopka. - Niektóre dzieci są już starsze, muszą się więc przyzwyczaić do nowej roli. Do tej pory były wyłącznie słuchaczami, na pytania odpowiadały prostymi gestami czy pojedynczymi słowami. W trakcie rozmowy główna rola przypadała drugiej stronie, która musiała dopytywać i dociekać, co dziecko chce powiedzieć. - Teraz, mając tablety, mogą same wychodzić z inicjatywą, coś powiedzieć. To zupełnie inna jakość ich życia i tego, co mogą osiągnąć – dodaje Sylwia Konopka.
Na zaprezentowanych filmikach widać było, jak dzieci radzą sobie z Mówikiem w codziennych sytuacjach – na lekcjach, zakupach, podczas nauki. Dzięki niemu mogą również swobodniej porozumieć się między sobą.
Projekt ten jest wdrażany dzięki działającemu przy SOSW Stowarzyszeniu Tęcza i współfinansowany ze środków PFRON, będących w dyspozycji Województwa Małopolskiego. Dzięki tej współpracy udało się kupić jedenaście takich tabletów.
KID
Fot. KID






Dziękujemy za przesłanie błędu