Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 1 czerwca. Imieniny: Gracji, Jakuba, Konrada
02/09/2019 - 07:30

Powtórka koszmaru. Z nowym rokiem szkolnym wróci protest sądeckich nauczycieli?

Kiedy przed wakacjami z końcem kwietnia nauczyciele, także ci sądeccy, zwiesili protest, odgrażali się, że to nie koniec wojny z rządem. Zapowiadali, że walka trwa, będzie trwać i że we wrześniu nastąpi druga odsłona walki o podwyżki. Czy rodziców i uczniów czeka powtórka ze strajkowego koszmaru?

Jak kilka miesięcy temu podczas nauczycielskich strajków wyglądała opieka szkolnych placówek nad dziećmi w Nowym Sączu?

- Sądecki magistrat zapewniał, że żadne miejskie przedszkole nie strajkuje - mówiła w rozmowie z „Sądeczaninem” oburzona mieszkanka miasta, która zadzwoniła do naszej redakcji. - Ale to nieprawda. W przedszkolu, które mieści się w szkole podstawowej nr 20 przy ulicy Nadbrzeżnej, strajkują. Dzieci możemy co prawda przyprowadzać, ale kuchnia jest zamkniętą na cztery spusty i trzeba przynosić jedzenie z domu. Najmłodsze maluchy mają po trzy lata.

Czytaj też Sądeccy nauczyciele zawiesili strajk, ale to jeszcze nie koniec wojny

Kiedy przed wakacjami z końcem kwietnia nauczyciele, także ci sądeccy, zwiesili protest, odgrażali się, że to nie koniec wojny rządem.  Zapowiadali, że walka trwa, będzie trwać  i że we wrześniu nastąpi druga odsłona walki o podwyżki.

Czy uczniów i rodziców znowu czeka powtórka z koszmaru? Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił swoje stanowisko w tej sprawie. Wedle zapowiedzi Sławomira Broniarza,  szefa organizacji, nowy rok szkolny rozpocznie się od przeprowadzenia sondażu w tej sprawie.

Wedle deklaracji, od 1 do 15 września ZNP przeprowadzi w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych sondaż z kilkoma pytaniami dotyczącymi przede wszystkim tego, czy jego uczestnicy chcą wziąć udział w akcji protestacyjnej, a jeśli tak, to jaką formę protestu uważają za najskuteczniejszą w tej chwili poinformował Broniarz. -W poniedziałek 16 września prezydium zarządu głównego podsumuje wyniki sondażu i zdecyduje o dalszym losie protestu, jego formach, organizacji i okresie, w którym będzie miała miejsce.

Czytaj też Chcą 1000 złotych podwyżki. Jaka jest prawda o zarobkach sądeckich nauczycieli?

Jeżeli wyniki sondażu wykażą, że nauczyciele chcą wziąć udział w proteście, najprawdopodobniej odbędzie się nie we wrześniu, a w październiku.

Przypomnijmy, protest nauczycieli i pracowników oświaty trwał od 8 do 27 kwietnia.

[email protected] fot. archiwumDziękujemy za przesłanie błędu