Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
05/12/2019 - 15:40

Przebudowa DK 87? Stary Sącz, Rytro, Piwniczna-Zdrój jeszcze zaczekają

Mieszkańcy Barcic w gminie Stary Sącz i sołectw Głębokie i Młodów w gminie Piwiniczna-Zdrój oraz Obłazów Ryterskich w gminie Rytro z niecierpliwością czekają na decyzje w sprawie przebudowy drogi krajowej nr 78. Jak jednak wynika z informacji, które uzyskaliśmy bezpośrednio z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad nadal trwają ustalenia w tej sprawie. Podobnie zresztą jak w sprawie budowy obwodnicy Piwnicznej-Zdroju.

Zobacz też: Rytro: przebudowa DK-87? GDDKiA kontra zastrzeżenia mieszkańców

Przypomnijmy. Kilka miesięcy temu w ślad za planami przebudowy DK 87 GDDKiA przeprowadziła konsultacje społeczne, co do ostatecznego wyboru wariantów projektowych inwestycji na terenie gmin: Stary Sącz, Rytro i Piwniczna-Zdrój.

W Starym Sączu w Barcicach dyskusja budowy jednego, albo dwóch rond kolejno na skrzyżowaniach krajówki z drogą powiatową prowadzącą do Woli Kroguleckiej i DK 87 z drogą prowadzącą na Przysietnicę. Mowa jest też o wyprostowaniu, puszczeniu krajówki nową trasą na odcinku niebezpiecznego wirażu na wyjeździe z Barcic. Mieszkańcy protestowali jednocześnie przeciw puszczeniu przez Barcice ruchu tranzytowego.

W Rytrze najwięcej kontrowersji wzbudził brak uwzględnienia chodnika wzdłuż DK 87 na odcinku od Obłazów Ryterskich do Rytra. Około 250 mieszkańców tego sołectwa pozbawionych może zostać tym samym całkowicie możliwości przemieszczania się tu pieszo. W ślad za wnioskiem mieszkańców i władze gminy wystąpiły do GDDKiA o uwzględnienie chodnika w ostatecznym projekcie. Niestety wymaga to uzyskania specjalnego zezwolenia budowy chodnika węższego niż nakazują przepisy w przypadku dróg krajowych.

Zobacz też: Barciczanie: puśćcie sobie tranzyt przez Wawel! Gorąco o DK 87

W Piwnicznej-Zdroju mieszkańcy wnioskowali m.in. o budowę prawoskrętów przy wszystkich zjazdach z krajówki od strony Piwnicznej-Zdroju. Po co? Po to, by przy zamkniętych rogatkach ci, co chcą zjechać do zabudowań, nie blokowali ruchu na głównej nitce. Wnioskowali też o to, by zejście na most w Młodowie dla pieszych wykonany został w oparciu o kładkę albo osobny chodnik. Jednak już w raporcie z konsultacji projektanci zaznaczyli, że na przykład prawoskrętu na Głębokie nie będzie, bo wymagałoby to zbyt dużej ingerencji w okoliczną infrastrukturę a przede wszystkim gruntownej przebudowy przejazdu kolejowego.

Raporty z konsultacji udostępniono do wiadomości publicznej już w sierpniu a decyzje: co dalej, miały zapaść już w październiku. Jest grudzień a konkretnych informacji z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad nadal nie ma. W Starym Sączu radni dopytywali nawet o to na przedostatniej sesji, ale burmistrz Jacek Lelek mógł ich tylko zapewnić, że samorząd zrobi wszystko, by brać czynny udział w podejmowaniu kluczowych decyzji.

Dlatego – w ślad za monistami ze strony samych mieszkańców – zaczerpnęliśmy informacji bezpośrednio w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie. - Obecnie trwa uzgadnianie wielowariantowej koncepcji programowej dla tego zadania. Po uzgodnieniu dokumentacji zwołane zostanie posiedzenie zespołu opiniującego (ZOPI) i na nim wybrane będą warianty, które następnie jako preferowane zostaną złożone we wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach - informuje Iwona Mikrut-Purchla. Rezygnując z nomenklatury urzędniczej – decyzji jeszcze nie ma i raczej nie zapadnie ona w najbliższych dniach.

Zobacz też: Piwniczna-Zdrój: prawoskrętu z DK-87 na Głębokie nie będzie. To już przesądzone

A co z budową obwodnicy Piwnicznej-Zdroju? Przypomnijmy, że GDDKiA dopiero po kilku nieudanych przetargach wyłoniła firmę, która ma opracować koncepcję tego przedsięwzięcia. - Umowa z projektantem została podpisana 18 października - informuje rzeczniczka z Krakowa. - Zgodnie z jej zapisami wykonawca ma na jej zrealizowanie 30 miesięcy plus 5 miesięcy na odpowiedzi, na pytania oferentów w trakcie procedury przetargowej dotyczącej realizacji inwestycji.

Ale co dzieje się w praktyce? Wykonawca rozpoczął analizę materiałów wyjściowych, zbieranie i analizę materiałów archiwalnych oraz wykonanie pomiarów, badań obliczeń i ekspertyz, inwentaryzacji w terenie, analizy materiałów. Dodatkowo kompletuje mapy topograficzne, glebowe i środowiskowych itp. i przeprowadza inwentaryzację przyrodniczą w terenie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez SYGNAŁ

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu