Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 20 maja. Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny
29/10/2013 - 13:33

Przedszkola niepubliczne walczą o dotację. List otwarty

Przed dzisiejszą sesją Rady Miasta Nowego Sącza dyrektorzy przedszkoli niepublicznych wystosowali list otwarty do radnych. Proszą w nim o poparcie projektu uchwały, zmieniającego wrześniową uchwałę Rady Miasta o sposobie naliczania dotacji dla przedszkoli niepublicznych.
O sprawie pisaliśmy 17 października w artykule pt. "Cios w przedszkola niepubliczne. Burzliwa debata w ratuszu" , w którym zrelacjonowaliśmy burzliwe posiedzenie komisji oświaty RM.
Przypomnijmy, że szefowe przedszkoli niepublicznych (bo to głównie panie) zostały zaskoczone pismem z ratusza, że dotacja Urzędu Miasta do jednego dziecka wynosi od 1 września 473 złotych miesięcznie, co oznacza obniżkę o 118 złotych (18 proc.). Taką zmianę uchwalili radni na wrześniowej sesji RM.
Formalnie nic się nie zmieniło. Miasto nadal dotuje przedszkola niepubliczne na poziomie 75 proc. dotacji do przedszkoli publicznych (to ustawowe minimum) jak przed 1 września, z tym że zmieniła się podstawa (na mocy noweli ustawy oświatowej z 13 czerwca br.) naliczania tej kwoty, z 779 zł na 641 złotych. Owa „podstawa” to uśrednione koszty pobytu przedszkolaka w placówce publicznej (przedszkolu samorządowym).
Ostatecznie komisja oświaty przychyliła się do argumentacji dyrektorów, aprobując projekt uchwały w tej sprawie, a dzisiaj prawdopodobnie trafi on pod obrady Rady Miasta.
Poniżej list otwarty dyrektorów sądeckich przedszkoli niepublicznych
                                                                                                      ***
Szanowni Państwo Radni Rady Miasta Nowego Sącza

W związku ze skierowaniem pod obrady Rady Miasta Nowego Sącza kwestii dotacji oświatowej , tak istotnej dla środowiska przedszkoli niepublicznych naszego Miasta , ponownie zwracamy się do Państwa z prośbą o przychylne potraktowanie przedstawionej Państwu do decyzji sprawy .
Pragniemy zwróci Państwa uwagę na wartość wychowania przedszkolnego w długim łańcuchu edukacji. Przez ok. 20 lat sądeckie niepubliczne przedszkola wypracowały bardzo wysoki standard usług edukacyjnych. Dzięki temu osiągnięcia sądeckich niepublicznych przedszkoli są znane nie tylko na terenie naszego Miasta, ale również w województwie małopolskim, Polsce, a nawet w świecie.
To na etapie przedszkolnym następuje samopoznanie człowieka, dzieci dowiadują się co są warte, kształtują się nawyki, które decydują o ich życiu przez kolejne dziesięciolecia, to w przedszkolu uczą się zachowań społecznych i są szczęśliwe wśród rówieśników. To w przedszkolu rozpoczynają naukę kreatywności pozwalającej na dojrzałą aktywność zawodową. To w przedszkolu a nie w klasie maturalnej możemy jako społeczeństwo wpłynąć na to, by młody człowiek w dorosłym życiu wybrał odpowiedni zawód, pracował z pasja i zadowoleniem w poczuciu własnej wartości. Bez takich ludzi nie stworzymy w Polsce innowacyjnej i konkurencyjnej gospodarki.
Paradoks jaki przyniosła nam zmieniona w czerwcu 2013 r. ustawa o systemie oświaty polega na tym, że jakości edukacji nie można budować tylko na zadowoleniu rodziców, na uśmiechu dziecka i na wykwalifikowanej kadrze – do tego potrzebne są odpowiednie środki, których nas w istotnej części faktycznie pozbawiono.
Debata publiczna na temat kształtu edukacji przedszkolnej jest burzliwa i przebiega w gorącej atmosferze, jednak naszym zdaniem lepszy efekt przyniesie spokojny i merytoryczny dystans.
Edukacja przedszkolna nie jest sprawą prywatną tak jak nie jest nią obronność naszego kraju, ochrona środowiska, infrastruktura energetyczna. W interesie całego społeczeństwa polskiego a co za tym idzie naszej społeczności sądeckiej jest, aby najmniejszym obywatelom stworzyć odpowiednią bazę intelektualną. Za to odpowiedzialne są instytucje wychowania przedszkolnego. Aby sukces edukacyjny konsumować na poziomie szkolnym, trzeba inwestować w wysokiej jakości edukację przedszkolną.
Nieprawidłowe i bardzo niepokojące jest przedstawianie działalności przedszkoli niepublicznych jako działalności „biznesowej” , i konfrontowanie jej z „misyjną” działalnością przedszkoli publicznych.
Sfera szkolnictwa niepublicznego, włącznie z etapem przedszkolnym , jest równoległym i równoprawnym nurtem polityki oświatowej Państwa , przynoszącym wspólnotom lokalnym nie tylko korzyści społeczne, ale również wymierne korzyści finansowe, biorąc pod uwagę, że wydatki budżetów jednostek samorządu terytorialnego na jedno dziecko uczęszczające do przedszkole niepublicznego są – jak dotąd - o 25% mniejsze niż wydatki , jakie musiałyby by poniesione, gdyby to samo dziecko uczęszczało do przedszkola publicznego.
Podkreślić należy, że to rodzice mają konstytucyjnie gwarantowaną wolność wyboru dla swoich dzieci szkół innych niż publiczne .
Podkreślić też należy, że w chwili obecnej na ternie Miasta Nowego Sącza do przedszkoli niepublicznych chodzi blisko czterokrotnie więcej dzieci niż do przedszkoli publicznych.
Liczymy na to, że wykorzystując możliwość daną przez ustawę o systemie oświaty, docenią Państwo ważną funkcję społeczną przedszkoli niepublicznych i zagłosują za utrzymaniem kwoty dotacji oświatowej na dotychczasowym lub zbliżonym poziomie kwotowym, zwiększając odpowiednio procentowy współczynnik jej naliczania.
Zwracamy się zatem z wielką prośbą i apelem do Państwa Radnych Miasta Nowego Sącza - wykażcie mądrość w decydowaniu o przyszłości sądeckich niepublicznych przedszkoli, których działalność zamyka się wymiernym zyskiem dla naszego miasta.

Z poważaniem
dyrektorzy sądeckich niepublicznych przedszkoli

Nowy Sącz 28.10.2013 r.
(s), fot. De










Dziękujemy za przesłanie błędu