Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 października. Imieniny: Narcyza, Serafina, Wioletty
27/12/2018 - 16:30

Radny z Rytra przestawi starosądecki przystanek? I wszyscy mu przyklaskują

Stanisław Ogorzały radny z Rytra zaapelował do władz gminy o przestawienie przystanku autobusowego stojącego już na terenie samorządu starosądeckiego w Barcicach Dominkowie. Sołtys Rytra prosi też o ustawienie barierek przy drodze Połom Wyżna i Połom Niżna. Co z tego wyniknie?

Na pewno zastanawiacie się Państwo co ma ryterski radny to starosądeckiego przystanku. Otóż dla miejscowych odpowiedź jest oczywista. W ślad za zakończeniem modernizacji drogi krajowej  nr 87 utworzono nową zatokę autobusową, z której równie często korzystają mieszkańcy obu samorządów. Szkopuł w tym, że wiata przystankowa, która osłania ich przed deszczem została w miejscu starej lokalizacji przystanku. Teraz trzeba pomyśleć o tym, by ucywilizować ostatecznie warunki, w których podróżni czekają dziś na autobusy. W tym wypadku Ogorzały kład szczególny nacisk na młodzież szkolną.

Zobacz też: Noga z gazu, remontują DK 87 Rytro-Barcice. Są wahadła, nie ma świateł

Z odpowiedzi, jaką Ogorzałemu udzielił wójt Jan Kotarba wynika, że gmina Rytro już podjęła rozmowy w tej sprawie z zastępca burmistrza Starego Sącza. Kazimierz Gizicki zadeklarował, że gmina Stary Sącz zainstaluje nową wiatę przystankową w miejscu wspomnianej zatoki. Kiedy to nastąpi? Po zabezpieczeniu środków na realizację przedsięwzięcia.

O wiele optymistyczniej brzmi odpowiedź Kotarby w sprawie wspomnianych barierek. Urząd Gminy w Rytrze już kosztorys ustawienia barier na długości 52 metrów na odcinku - droga Rytro – Połom Niżna – Dominków po zewnętrznej stronie zakrętu i wzdłuż kolejnych 132 metrów Połom Wyżna – Rytro, gdzie w ten sposób zostanie zabezpieczona skarpa na wysokości gabionów (czyli zainstalowanych już wzmocnień na osuwisku). Za pierwszy odcinek trzeba będzie zapłacić ok. 7 tys. 877 zł a za drugi już 18 tys. 457 zł.

Gmina oba zabezpieczenia będzie instalować sukcesywnie w miarę posiadanych środków. To ważna informacja, bo tutejsze drogi są wyjątkowo wąskie i zupełnie nieosłonięte przed wiatrem i opadami a tym samym niebezpieczne szczególnie w czasie wymijania.

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu