Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 stycznia. Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
07/08/2020 - 10:35

REGION: przy sądeckich zakładach pracy ruszyły punkty wymazowe!

Przed sądeckimi zakładami pracy, w których ostatnio pojawiły się przypadki zakażenia koronawirusem, zostały uruchomione punkty wymazowe. Badania przeprowadzają wojskowe służby medyczne.

W Nowym Sączu, który od jutra będzie czerwoną strefą na mapie Polski, ogniska zakażeń są między innymi w różnych zakładach pracy. W tym także dużych. Urząd Wojewódzki dostał od części sądeckich firm informacje, że przeprowadzono w nich już badania komercyjne pracowników, a w niektórych takie badania trwają cały czas.

W pierwszym etapie wojewoda zakładał, że badania przesiewowe zostaną ukierunkowane głównie na pracowników większych zakładów w regionie.

Jednak ze względu na zróżnicowaną sytuację w poszczególnych zakładach, w tym na już przeprowadzone na własną rękę przez owe zakłady wymazy, wojewoda zdecydował o realizowaniu w pierwszym etapie rozszerzonego zakresu badań przesiewowych.

Zobacz też: Sądecczyzna na czerwono na koronawirusowej mapie Polski

Są nimi objęte, jak zaznacza rzecznika prasowy wojewody małopolskiego Joanna Paździo, osoby znajdujące się w kwarantannie, ale też te, związane z zakładami pracy, jak również ich rodziny czy inne osoby wskazane przez inspekcję sanitarną.

Po uzgodnieniach i konsultacjach z Ministerstwem Zdrowia i w oparciu o rekomendację głównego inspektora sanitarnego przy wybranych nowosądeckich zakładach, w których ostatnio pojawiły się przypadki zakażenia koronawirusem zostały dziś uruchomione punkty wymazowe. Pracownicy w tych zakładach zostaną objęci badaniami przesiewowymi. - Są to działania zakrojone na szeroką skalę – dodaje rzeczniczka wojewody.

Wymazy są pobierane przez wojskowe zespoły wymazowe – zarówno z Małopolski, jak z innych regionów Polski. Do tej operacji oddelegowani zostali również pracownicy Inspekcji Sanitarnej z innych województw oraz laboratorium spoza Małopolski. Wsparcia udzielają również pozostałe służby: policja, straż pożarna, Straż Graniczna, a także Narodowy Fundusz Zdrowia.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. MUW.Dziękujemy za przesłanie błędu