Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 1 maja. Imieniny: Józefa, Lubomira, Ramony
17/09/2014 - 20:35

Rocznica napaści ZSRR. Manifestacja pod okiem policji

W 75.tą rocznicę napaści ZSRR na Polskę pod pomnikiem Armii Radzieckiej przy Alejach Wolności w Nowym Sączu odbyła się manifestacja w sprawie usunięcia monumentu. Poseł Piotr Naimski (PiS) wyraził zdumienie faktem opiekowania się tym miejscem przez Gimnazjum nr 10.
Z zaproszenia na demonstrację Włodzimierza Borzęckiego i Klubu Gazety Polskiej w Nowym Sączu pod pomnikiem Armii Radzieckiej skorzystało kilkadziesiąt osób, które wyrażały swoje niezadowolenie z obecności pomnika chwały Armii Czerwonej. Dobitnie w tej kwestii wyraził się też poseł Piotr Naimski.

Demonstranci domagali się natychmiastowej rozbiórki symbolu sowieckiego zniewolenia.

- Witam państwa na nielegalnej demonstracji w sprawie usunięcia z Nowego Sącza symbolu sowieckiego zniewolenia Polski jakimi jest pomnik Armii Radzieckiej - powiedział Wojciech Borzęcki. - Siedemdziesiąt pięć lat temu ZSRR napadł zdradziecko na Polskę i od tego czasu ciągle trzeba dokonywać wyboru ,czy być po stronie prawdy czy też zła. 

Następnie głos zabrał Leszek Zakrzewski, prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Sączu: - To nie jest nasz pomnik tylko innego narodu. Po zakończeniu okupacji niemieckiej, podczas II światowej, przyszedł czas na 50 -letnią sowiecką okupację. Najgorsze było w niej przekonanie połowy społeczeństwa, iż byli w porządku budując komunizm w Polsce ku chwale ZSRR. Wybijmy sobie z głowy, że Rosja będzie przyjacielem Polski. Tam praktycznie nigdy nie było demokracji. Rosja w przyszłym roku zwiększa wydatki na uzbrojenie o 20 procent. To już mówi samo za siebie. Mam nadzieję, że żyjemy w wolnym kraju. Nie rozumiem tylko dlaczego za nami stoi policja.

Zakrzewski dodał, że oburzający jest fakt istnienia w centrum miasta pomnika okupanta sowieckiego gdy obelisk, upamiętniający Sybiraków został schowany pod mostem na peryferiach Nowego Sącza. Dziwny jest też następujący fakt: Rosjanie powinni dbać o niego sami w myśl porozumienia z 1993 roku. Tymczasem sądecki magistrat wydaje rocznie ponad dziesięć tysięcy złotych na jego utrzymanie. Dlaczego? 

- Walka o usunięcie tego monumentu to walka o przyszłość niepodległej Polski - powiedział poseł Piotr Naimski. - Dlaczego młodzież z Gimnazjum numer 10 opiekuje się tym miejscem? To jest miejsce pamięci sowieckiej, nie polskiej. Tylko pierwszy, niezależny samorząd nowosądecki próbował usunąć ten pomnik z miasta. Kolejne nie zrobiły w tej sprawie nic. My chcemy go zlikwidować w cywilizowany sposób.

Naimski wypowiedział się też w kwestii licznej obecności mundurowych w pobliżu demonstrantów: - Ci policjanci są Bogu ducha winni. Zapewne czują się nieswojo, pilnując symbolu zniewolenia Polski. To, że są tutaj jest winą Rady Miasta Nowego Sącza.

Po wygłoszeniu przemówień i zakończeniu pokojowego zgromadzenia do Wojciecha Borzęckiego podszedł podkomisarz Waldemar Górowski z Komendy Miejskiej Policji z Nowego Sącza i powiedział, że sprawa organizacji nielegalnej demonstracji skończy się pouczeniem i na przyszłość tego typu manifestacje powinny odbywać się zgodnie z prawem.

(Rob)
Fot. Rob




 






Dziękujemy za przesłanie błędu