Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 1 maja. Imieniny: Józefa, Lubomira, Ramony
02/07/2023 - 09:55

Rondo będzie miało swojego patrona, największą gwiazdę Starego Sącza

Ada Sari to bez wątpienia największa artystka ze starosądeckimi korzeniami. A już niebawem imię Ady Sari właśnie nosić będzie rondo w ciągu ulicy Jana Pawła II, czyli najważniejszy węzeł komunikacyjny Starego Sącza.

Na wstępie przypomnijmy – rondo to powstało równolegle do budowy przesiadkowego dworca autobusowego i parkingu Park&Ride i zostało zaprojektowane tak, by usprawnić komunikację nie tylko lokalną ale i tą turystyczną. Choć od jego budowy minęło już kilka lat, to do tej pory nie miało ono swojego patrona. 

Gdzie wyłączą prąd? Baaardzo długa lista dla całej Sądecczyzny

Ale to się niebawem zmieni. Na wniosek wiceprzewodniczącego rady i zarazem szefa zarządu osiedla Śródmieście Sławomira Szczepaniak podjęto w Starym Sączu decyzję o nadaniu mu imienia Ady Sari. Dlaczego akurat tak? Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, ale gwoli formalności przypomnijmy.

ADA SARI (1886-1968)
Naprawdę nazywała się Jadwiga Szayer. Urodziła się w 29 VI 1886 roku w Wadowicach. Trzy lata później jej ojciec został mianowany burmistrzem w Starym Sączu, gdzie Jadwiga pobierała lekcje śpiewu, fortepianu i uczyła się języków obcych. Powróciła tam po kilku latach spędzonych na nauce w Cieszynie i Krakowie. W latach 1905-1907 uczyła się śpiewu w prywatnej szkole Włoszki hr. Pizzamano w Wiedniu, a następnie w Mediolanie u prof. Antonio Rupnicka.

W 1909 roku zadebiutowała w Teatro Nazionale w Rzymie w partii Małgorzaty w Fauście Ch. Gounoda i przyjęła pseudonim artystyczny Ada Sari. Kolejne lata przyniosły występy w teatrach operowych m. in.: Mediolanu (Teatro Dal Verme), Neapolu (Teatro di San Carlo), w Aleksandrii, Petersburgu, Kijowie, Lwowie, Krakowie, Wiedniu, Warszawie. W 1923 roku wystąpiła w mediolańskim Teatro alla Scala w partii Królowej Nocy w Czarodziejskim flecie W. A. Mozarta pod dyrekcją A. Toscaniniego, a w 1928 roku w Nowym Jorku zaśpiewała recital w Carnegie Hall.

Po wojnie w latach 1945-1947 uczyła śpiewu w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Następnie prowadziła klasę śpiewu solowego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, gdzie otrzymała tytuł profesora. Zmarła 2 lipca 1968 roku w Aleksandrowie Kujawskim koło Ciechocinka.

Ada Sari zdobyła wielką światową sławę. Śpiewała pod dyrekcją takich dyrygentów jak: Ruggero Leoncavallo, Pietro Mascagni i Arturo Toscanini. Jej scenicznymi partnerami byli m. in.: Gili, Battistini, Titta Ruffo, Tito Schipa, Fiodor Szalapin oraz Adam Didur, a na estradzie występowała z Fritzem Kreislerem i Pau Casalsem. Była tym pedagogiem, który przeszczepiał na polski grunt wielką włoską szkołę śpiewu. Jej uczennicami były słynne polskie śpiewaczki, m.in.: Halina Mickiewiczówna, Bogna Sokorska, Maria Fołtyn, Barbara Nieman, Zdzisława Donat i Urszula Trawińska.
MCK SOKÓŁ 

Artystka jest też patronem tutejszego centrum kultury. ([email protected] Fot.: ES) © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu