Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 22 marca. Imieniny: Bogusława, Jagody, Katarzyny
08/02/2023 - 16:05

Rzetelność walczy z napisami dla niesłyszących. Jest problem z retransmisjami sesji

3, 7 a czasem nawet i więcej dni trzeba czekać na retransmisje z posiedzeń rad samorządów Sądecczyzny. Co jest powodem takich opóźnień?

Zobacz też: Niemal 3 miliony na kolejną drogę. Tyle zgarnęło właśnie Podegrodzie

Z transmisjami sesji na żywo samorządy radzą sobie już bez zarzutu. Przerwy i zakłócenia w tym zakresie zdarzają się bardzo rzadko. Gorzej z publikacją retransmisji na co zwracają nam uwagę sami mieszkańcy, radni czy sołtysi. Retransmisje umieszczane są czasem nawet z dziesięciodniowym poślizgiem. Pytamy wójtów, dlaczego tak się dzieje.

Wójt Podegrodzia Stanisław Banach komentuje sprawę tak: - Każde nagranie przed publikacją podlega transkrypcji. Usługa jest zlecana firmie zewnętrznej, od której wymaga się rzetelności co przekłada się czasami na wydłużony czas publikacji. W przypadku dyskusji - słowa nachodzą na słowa - transkrypcję wykonuje się ręcznie

Zobacz też: Papierologia górą. Kolejne miesiące opóźnienia w sprawie przebudowy DK 87

Jan Kotarba, gospodarz Rytra, podobne uwagi kwituje bardzo krótko acz treściwie. – Nas też z transmisją i retransmisją sesji obsługuje firma z zewnątrz a sporo zachodu wymaga umieszczenie w retransmisji napisów dla osób niesłyszących. Robi to program komputerowy, automat, ale nie jest to nieomylny. Napisy trzeba potem sprawdzić i nanieść poprawki ale u nas retransmisja z sesji jest już opublikowana dwa, trzy dni po sesji.

Analogiczna sytuacja jest w Piwnicznej-Zdroju, gdzie czasem na retransmisję trzeba czekać i ponad tydzień. I tu zewnętrzny podmiot obsługujący samorząd boryka się najdłużej z montażem napisów. – Same programu do transkrypcji nie są doskonałe a i zdarzy się, że któryś radny wypowie się nie do mikrofonu, albo niewyraźnie i potem to wszystko trzeba starannie zweryfikować i poprawić przed publikacją – komentuje Ela Polakiewicz z Urzędu Miasta i Gminy.

Trochę inaczej jest w gminach Chełmiec i Stary Sącz. W Chełmcu transmisja na żywo prowadzona jest za pośrednictwem youtube, przekazy umieszczony jest na portalu chelmiec.sesja.pl. Retransmisja – z napisami – jest umieszczana w Biuletynie Informacji Publicznej. Stary Sącz również używa youtube. Gmina ma tutaj swój kanał. I retransmisję z sesji możemy, zaraz po jej zakończeniu obejrzeć właśnie na nim, i na stronie BIP. Nie wszystkie jednak nagrania archiwalne opatrzone są napisami dla niesłyszących. ([email protected] Fot.: prt sc z transmisji sesji)Dziękujemy za przesłanie błędu