Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
18/11/2022 - 12:35

Sądecki poseł Jan Duda otrzymał niezwyczajne odznaczenie

W czasach, kiedy inni byli oportunistami, oni mieli odwagę przeciwstawić się komunistycznej dyktaturze za co doznawali prześladowań. Dopiero w 2010 roku zostało ustanowione odznaczenie dla tych, którzy w czasach PRL-u o prawdziwą niepodległość walczyli w podziemiu. To Krzyż Wolności i Solidarności. Dziś został nim uhonorowany sądecki poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Duda. Kiedy zaangażował się w działalność opozycyjną miał ledwie siedemnaście lat

Krzyż Wolności i Solidarności jest znakiem wdzięczności państwa polskiego dla tych, którzy swymi zmaganiami z systemem komunistycznym w latach 1956–1989 przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości po półwieczu zniewolenia i zależności od Związku Sowieckiego.

Tym zaszczytnym odznaczeniem został wyróżniony sądecki poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Duda.  

Miał ledwie siedemnaście lat, kiedy zaangażował się w  opozycyjną działalność. Rozpowszechniał wydawnictwa Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej KOR, między innymi „Robotnika”, „Biuletyn Informacyjny” i książki o zbrodni katyńskiej. Rok później, za bojkot akademii z okazji rocznicy rewolucji październikowej oraz próby zorganizowania 60-rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, został zawieszony w prawach ucznia.

W październiku 1980 roku został członkiem Komitetu Założycielskiego Koła NSZZ Rolników „Solidarność Wiejska” w Gołkowicach oraz Gminnego w Starym Sączu. Jako członek Zarządu Koła rozprowadzał wśród rolników wydawnictwa niezależne, organizował zbiórki żywności dla strajkujących w nowosądeckim ratuszu oraz dla strajkujących studentów w Krakowie. Obserwator rozmów z wojewodą rzeszowskim podczas strajków okupacyjnych „S” RI w Rzeszowie. W 1981 r. jako przedstawiciel Wojewódzkiego Komitetu Strajkowego uczestniczył w okupacji Urzędu Miasta i Gminy w Starym Sączu .

Po 13 grudnia 1981 roku organizował podziemne struktury NSZZ RI „Solidarność” na terenie województwa. Kolportował wydawnictwa bezdebitowe, jak również organizował urządzenia poligraficzne dla drukarni w Nowym Sączu, akcje ulotkowe i plakatowe oraz pomoc dla aresztowanych, represjonowanych i ich rodzin. Organizował w spotkaniach z rolnikami, na których informowano o aktualnej sytuacji politycznej w kraju.

W latach 1982-86, z powodu prowadzonej działalności opozycyjnej, był kilkakrotnie zatrzymywany i karany przez kolegia do spraw wykroczeń. Był organizatorem i uczestnikiem wyjazdu do Warszawy na pogrzeb bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W latach 1985-1988 uczestniczył we mszach za Ojczyznę organizowanych przez struktury Solidarności RI oraz Klub Inteligencji Katolickiej w Nowym Sączu.

W kwietniu i maju 1988 r. organizował pomoc żywnościową dla strajkujących w Hucie im. Lenina w Krakowie. W lutym 1989 r. współinicjował wojewódzki zjazd ujawniających się struktur „S” RI w Nowym Sączu i został wiceprzewodniczącym Rady Wojewódzkiej Związku. Od kwietnia 1989 r. był członkiem Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” województwa nowosądeckiego. ([email protected])Dziękujemy za przesłanie błędu