Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 7 maja. Imieniny: Augusta, Gizeli, Ludomiry
07/03/2021 - 10:05

Sądecki zamek zostanie zrekonstruowany? Pierwszy krok zrobiony

Nie ulega wątpliwości, że historia obeszła się niezbyt łaskawie z zamkiem królewskim w Nowym Sączu. Z zabytkiem, który pamiętał najdawniejsze czasy grodu sądeckiego i który w swoich murach wielokrotnie gościł królów.

W 2019 roku wrócił pomysł forsowany przez władze miasta Nowego Sącza odbudowy zamku królewskiego. Nie w kontekście, czy, ale jak go zrekonstruować.

O rekonstrukcji sądeckiego zamku królewskiego, z którego pozostały do dzisiaj jedynie fragmenty z Basztą Kowalską, mówiło się od dawna. Dyskusje się przetaczały i na tym się kończyło.

Na razie Sądecka Agencja Rozwoju Regionalnego wydała w ubiegłym roku drukiem książkę pt. „Geneza i plany zamku sądeckiego” autorstwa Jarosława Suwały i Grzegorza Olszewskiego. Jest to konkretny efekt prac, mających na celu opracowanie dziejów zamku sądeckiego.

Książka ta została zgłoszona do dziewiątej edycji konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”.

W uzasadnieniu zgłoszenia do konkursu czytamy:

„Książka jest pionierską pracą o dziejach zamku królewskiego w Nowym Sączu. Pracę tę trzeba traktować jako przyczynek do dalszych badań nad koncepcją jego odbudowy. Pierwszy raz plany zamku zostały udostępnione w takiej formie w jednym wydawnictwie”.

Wydawnictwu patronował prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel. – Historia zamku jest obszerna i mam nadzieję, że zostanie w najbliższej przyszłości opublikowana w pełni – napisał w słowie do Czytelnika gospodarz miasta.

W tej publikacji pokazano kilka bardzo interesujących wątków, związanych z zamkiem królewskim w Nowym Sączu. W pierwszej części publikacji prezes Sądeckiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Jarosław Suwała, ukazuje niesłychanie ciekawe ustalenia początków zamku sądeckiego.

Drugą część prezentuje uznany historyk sądecki, Grzegorz Olszewski, który przedstawia komentarz, jaki słusznie należy się zachowanym planom i szkicom zamku sądeckiego. Ten materiał graficzny został dołączony do wydawnictwa w postaci kolorowych plansz.

W publikacji są kopie rycin i archiwalne plany. Są też zamieszczone wizualizacje zamku, będące współczesnymi grafikami. Ich autorami są: arch. wnętrz Maciej Hronowski i arch. Andrzej Jeż.

Książka liczy 46 stron, oprawa miękka.

Wydawca publikacji jest Sądecka Agencja Rozwoju Regionalnego.

Jarosław Suwała, Grzegorz Olszewski, „Geneza i plany zamku sądeckiego”, Wydawnictwo: Sądecka Agencja rozwoju Regionalnego, Nowy Sącz, 2020.

„Mecenas Czytelnictwa”

Opr. [email protected]







Dziękujemy za przesłanie błędu