Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 14 czerwca. Imieniny: Bazylego, Elizy, Justyny
10/05/2021 - 11:05

Spada z nieba. Jest niebezpieczna dla psów i kotów. Co grozi zwierzakom?

Ma kształt walca, a w środku umieszczona jest plastikowa kapsułka. Coś takiego za kilka dni zacznie spadać z nieba na Sądecczyźnie i jest niebezpieczne dla naszych czworonożnych ulubieńców. O co chodzi.

Plastikowa kapsułka zawiera mieszaninę mączki rybnej, oleju kokosowego, parafiny i tetracykliny w kolorze szarozielonym.  Jest w niej wirus szczepionkowy. Jak co roku o tej porze preparaty są zrzucane z samolotów w całej Małopolsce. W ten sposób szczepi się przeciwko wściekliźnie lisy.

Służby weterynaryjne apelują do właścicieli domowych czworonogów, aby chronili je przed kontaktem z przynętą, która może okazać się groźna dla ich pupila. Jeśli już pies czy kot na kapsułkę się połakomią, trzeba się zgłosić do weterynarza i zwierzak trafi na obserwację.  

Co z ludźmi? Przynęty dla lisów nie należy dotykać, podnosić, a tym bardziej kapsułki nie rozłamywać.  Znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa.

- W razie kontaktu ze szczepionką należy natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub do sanepidu. (jagienka.michalik@sadeczanin.info) fot. pixabyDziękujemy za przesłanie błędu