Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 22 stycznia. Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego
29/07/2020 - 13:10

Stary Sącz: dostaną lampy przy niebezpiecznych drogach. Pytanie, czy przed zimą?

To te inwestycje, na które mieszkańcy dwóch sołectw czekali od wielu lat. Moszczenica Wyżna i Barcice Dolne doczekają się w końcu oświetlenia najważniejszych i jednych z najbardziej uczęszczanych dróg.

Dostaną lampy przy niebezpiecznych drogach. Pytanie, czy przed zimą?

Obie inwestycje, choć zaplanowane na 2020 rok, z powodu spadku wpływów do budżetu związanych z epidemią COVID-19 gmina – jak to mówi burmistrz Jacek Lelek – musiała odłożyć na chwilę do zamrażarki. Pod znakiem zapytania stanęło, czy te zadania samorząd w ogóle zrealizuje w tym roku. Na szczęście samorząd otrzymał od rządu grubo ponad 6 mln zł środków w ramach tarczy antykryzysowej. Zaraz po otrzymaniu tych środków władze gminy obwieściły – plan budowy oświetlenia jest uratowany. Miejscowi przyjęli tę deklarację z satysfakcją. Do szczęścia brakowało jedynie przetargu.

Zobacz też: Wykurzyli bobry z leciwej tamy. Ale czy w Barcicach jest już bezpiecznie?

I taki już rozstrzygnięty zostanie dosłownie na dniach. Gmina w sumie chce przeznaczyć na ten cel ponad 433 tys. zł. Na oświetlenie moszczenickiego odcinka drogi gminnej „Stary Sącz: ul. Nowa, ul. Partyzantów - Przysietnica - Barcice prawie 270 tys., na budowę oświetlenia przy drodze Barcice Górne – Cmentarz – Do Popradu na wysokości Barcic Dolnych - ponad 166 tys.

Oferty na realizację przedsięwzięć złożyło aż 7 firm. Wszystkie mieszczą się w kalkulacjach gminy, część jest nawet o wiele korzystniejsza, tańsza. Gmina ma w czym wybierać. Jednak mieszkańców najbardziej interesuje, kiedy prace zostaną wykonane? I czy uda się zamknąć je przed zimą? I tu mamy bardzo optymistyczne wieści. Otóż wykonawca będzie musiał uporać się z robotami w ciągu 60 dni od chwili zawarcia umowy. Co oznacza, że Moszczenicy i Barcicach Dolnych zrobi się jaśniej a przede wszystkim bezpieczniej już jesienią.

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu