Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 stycznia. Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
29/06/2018 - 19:25

Święta Małgorzata będzie patronowała dawnej ulicy Zakościelnej

Z wykazu ulic w Nowym Sączu zniknie ulica Kościelna. Teraz będzie nosiła imię patronki miasta świętej Małgorzaty.

Decyzję taką podjęła jednogłośnie Rada Miasta Nowego Sącza i przyjęła w tej sprawie stosowną uchwałę.

Pozytywną opinię dotyczącą zmiany nazwy ulicy wyraził Zarząd Osiedla Stare Miasto, podkreślając, że Święta Małgorzata jest patronką miasta oraz Bazyliki Kolegiackiej, znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie obecnej ulicy Zakościelnej.

Wspomniana ulica jest bardzo krótka. Można nią dojść od placu kolegiackiego na ulicę Lwowską.

- Święta Małgorzata jest patronką naszego miasta – mówi Przemysław Gawłowski, przewodniczący Zarządu Stare Miasto. – Ubolewam, że będzie[I1]  ona patronować tak krótkiej ulicy, ale na Starym Mieście ciężko było znaleźć taką, której można było zmienić nazwę. Ulica, która będzie nosiła imię patronki miasta znajduje się nieopodal bazyliki pod tym samym wezwaniem.

Kim była święta Małgorzata?

Żyła na przełomie III i IV wieku w Antiochii. Była córką kapłana pogańskiego, ale nawróciła się na chrześcijaństwo. Stało się to za sprawą opiekunki, która zajmowała się Małgorzatą po śmierci jej matki. W czasie trwających za panowania cesarza Dioklecjana prześladowań była torturowana i poniosła męczeńską śmierć przez ścięcie między 303 a 305 rokiem. Gdy proponowano jej małżeństwo z rzymskim namiestnikiem, odmówiła, opowiadając się za Chrystusem i podkreślając, że jej serce należy tylko do Niego.

i.michalec@sadeczanin.info, Fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu