Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 1 maja. Imieniny: Józefa, Lubomira, Ramony
09/03/2022 - 20:15

Takiego innowacyjnego projektu ta prestiżowa uczelnia jeszcze nie realizowała!

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu i miejska spółka NOVA w Nowym Sączu zacieśniły dziś współpracę nie tylko na płaszczyźnie dydaktycznej, ale także badawczej. Umowę podpisali: rektor PWSZ dr hab. inż. Mariusz Cygnar oraz Krzysztof Krawczyk, prezes spółki NOVA.

Świadkiem poszerzenia współpracy między tą prestiżową sądecką uczelnią, a miejską spółką zajmującą się odbiorem i zagospodarowywaniem odpadów komunalnych z terenu Nowego Sącza był prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel.

- Bardzo się cieszę, że spółki miejskie – technologiczne współpracują z naukowcami z PWSZ w Nowym Sączu – mówił prezydent miasta. – Ta współpraca jest obopólnie korzystna. Miasto i spółki otrzymują wsparcie merytoryczne, ale także jest to pole do prowadzenia badań naukowych, do pisania prac licencjackich, inżynierskich, magisterskich. Cieszę się, że rozwój tej uczelni powoduje, że Nowy Sącz staje się coraz mocniejszym ośrodkiem akademickim.

Prezydent nie krył zadowolenia, że są naukowcy, którzy nie tylko przekazują wiedzę merytoryczną studentom, ale także chcą włączyć się w prace związane z projektami spółek miejskich – takich, jak chociażby spółka NOVA czy spółka MPEC.

Po podpisaniu porozumienia szef spółki NOVA napomknął, że ta współpraca między spółką, którą kieruje, a sądecką PWSZ już zacieśniała się od 2015 roku, głównie na płaszczyźnie dydaktycznej.

- Teraz tę współpracę zacieśniamy w obszarze badawczo naukowym – powiedział Krzysztof Krawczyk, prezes spółki NOVA. – Jednym z pierwszych projektów, który będziemy wspólnie realizować to będzie projekt budowy farmy fotowoltaicznej na zrekultywowanym zamkniętym składowisku w osiedlu Zawada-Brzezinach. Będzie to nasz wspólny projekt.

W ramach tego projektu powstanie też duże laboratorium, z którego będą korzystali studenci PWSZ razem z pracownikami spółki.

- Będzie możliwość rozwoju innowacyjności w kwestii fotowoltaiki. Pozyskiwanie „zielonej energii” jest przyszłością – dodał prezes spółki NOVA. – Studenci będą mieli możliwość pisania prac licencjackich, magisterskich, a wykładowcy – prac doktoranckich.

Rektor PWSZ dr hab. inż. Mariusz Cygnar podkreślił, że współpraca między uczelnią, którą kieruje, a władzami miasta i sądeckimi przedsiębiorcami układa się bardzo dobrze.

- To jest istotny element tego, jak rozwija się nie tylko uczelnia, miasto, ale jak korzystają z tej współpracy również przedsiębiorcy. Rozwój pola badawczego to istotny element tej współpracy. Aspiracje w tym kierunku mamy naprawdę duże.

Jak wspomniał rektor Cygnar został już powołany specjalny zespół naukowo-badawczy, który będzie wnioskował o dofinansowanie budowy farmy fotowoltaicznej. Mam nadzieję, że w najbliższych miesiącach będą tego efekty.

Realizacja tego projektu pozwoli poszerzać wiedzę w tym zakresie przez studentów, a w perspektywie nabywać odpowiednie kwalifikacje zawodowe przez absolwentów PWSZ. Zaangażowanie się w ten projekt pozwoli również pracownikom naukowo-dydaktycznym poszerzać wiedzę na ten temat.

[email protected], fot. IM.







Dziękujemy za przesłanie błędu