Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 6 grudnia. Imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja
18/09/2022 - 12:00

Ten okaz znajduje się na czerwonej liście gatunków wymierających. Co to jest? [ZDJĘCIA]

Ten rok nie należy, niestety do grzybowych. Grzybów jest mniej niż w latach poprzednich. Dopiero teraz, po ostatnich opadach deszczu grzybiarze ruszyli w las i przynoszą z niego dorodne borowiki szlachetne (prawdziwki), czerwone i szare kozaki, maślaki, podgrzybki. Ale w lesie można natknąć się na prawdziwe grzybowe rarytasy, chociażby na taki, na jaki natknął się podczas grzybobrania stały czytelnik Sądeczanina – pan Norbert. To grzyb, który w Polsce jest już rzadkością.

Czytaj także: Nowa siedziba Instytutu Ekonomicznego PWSZ w Nowym Sączu w finale prestiżowego konkursu. Można głosować

Co to za grzyb?

- To szyszkowiec łuskowaty – chwali się znaleziskiem pan Norbert. - Czasami uda się je w lesie spotkać. Mnie udało się. Znalazłem go w lesie w jednej z miejscowości gminy Chełmiec. Te grzyby rosną pojedynczo. Najdziwniejszy przedstawiciel rodziny borowikowatych. Ten grzyb był dawniej pod ścisłą ochroną, teraz - częściową.

Ten grzyb ma kilka nazw

Jak podaje ekologia.pl szyszkowiec łuskowaty (Strobilomyces strobilaceus) nazywany jest też leśnym dziadem, leśnym starcem, łuskogrzybem szyszkowatym, łuskowcem strzępiastotrzonowym, szyszkowcem szyszkowatym.

Szyszkowiec łuskowaty prezentuje się niesamowicie. Jest rzadki i ginący w Polsce oraz sąsiednich państwach. To przedstawiciel rodziny borowikowatych. Dawniej był objęty ścisłą ochroną gatunkową, od 2014 roku chroniony częściowo.

Trafił na znaczki pocztowe

Intrygujący wygląd tego grzyba sprawił, że szyszkowiec łuskowaty trafił na znaczki pocztowe i karty podręczników. Od 1980 do 1994 r. pojawiał się na znaczku Poczty Polskiej o nominale 2 zł 50 gr. W 2014 r. znaczki z wizerunkiem szyszkowca łuskowatego wypuściła także Poczta Szwedzka.

Gdzie występuję?

Między innymi w Europie. Na tym kontynencie jest szeroko rozprzestrzeniony, ale niemal wszędzie tam należy do grzybów ustępujących i rzadkich.

Znajduje się na czerwonej liście gatunków wymierających w:

Polsce, Litwie, Estonii, Holandii i Wielkiej Brytanii.

Czytaj także: Park na terenie szpitala nie zachęcał, by w nim przebywać. Teraz go nie poznacie [ZDJĘCIA]

Owocniki szyszkowca łuskowatego osiągać mogą 8-12 cm wysokości.

Kapelusz „leśnego dziada” cechuje się charakterystycznymi spękaniami. Zawsze pozostając suchy i wełnisty w dotyku. Na najmłodszych owocnikach półokrągły, na starszych lekko wypukły, na najstarszych płaski. Obrośnięty bardzo charakterystycznymi dla tego gatunku wełnistymi kosmkami, ułożonymi niczym dachówki.

Trzon cylindryczny, twardszy niż u większości borowikowatych, pełny w środku, niekiedy mocno żyłkowany u podstawy a zwężający się ku kapeluszowi. Nóżka podobnie jak kapelusz obrośnięta jest mnóstwem szarawych kosmków, w dotyku przypominających watę. Pod kapeluszem obecny pierścień, zanikający u starszych egzemplarzy szyszkowca.

Jadalny czy niejadalny?

Szyszkowiec łuskowaty w niektórych krajach uważany za grzyb jadalny, ale niesmaczny. W Polsce traktowany jako niejadalny.

Grzyb chroniony z powodu rzadkości oraz ciekawego wyglądu.

[email protected], fot. Czytelnik, źródło: ekologia.pl

Nazywany jest też leśnym dziadem
Szyszkowiec łuskowaty prezentuje się niesamowicie. Jest rzadki i ginący w Polsce oraz sąsiednich państwach. To przedstawiciel rodziny borowikowatych. Dawniej był objęty ścisłą ochroną gatunkową, od 2014 roku chroniony częściowo.


Dziękujemy za przesłanie błędu