Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 24 czerwca. Imieniny: Danuty, Jana, Janiny
06/01/2019 - 23:50

Trzej Królowie pokłonili się świętej rodzinie. Rzesze sądeczan na rynku [ZDJĘCIA

Trzej Królowie i sądeczanie już po raz siódmy pokłonili się Świętej Rodzinie i złożyli w darze mirrę, kadzidło i złoto. W role Mędrców ze Wschodu wcielili się: Kacper (Jan Kożuch), Melchior (Czesław Sarota) i Baltazar (Cedric Ishimwe, jeden z kleryków z Kamerunu). W barwnym orszaku szło mnóstwo mieszkańców. Nie straszny im był lekki mrozik.

VII Nowosądecki Pokłon Trzech Króli wyruszył dziś z parkingu przy ul. Gwardyjskiej i przeszedł ulicą Lwowską, mając po drodze kilka przystanków, na sądecki rynek. Wiele osób zaangażowanych w to wydarzenie było pięknie przebranych w biblijne postaci. Wielu  miało na głowach kolorowe korony. Sądeczanie uczestniczyli w orszaku Trzech Króli całymi rodzinami.

Wśród nich znaleźli się m.in. prezydent Ludomir Handzel, proboszcz Bazyliki św. Małgorzaty. ks. dr Jerzy Jurkiewicz i ks. Ryszard Górowski, misjonarz z Rwandy i Kamerunu, który dotarł do Nowego Sącza z dwoma rwandyjskimi klerykami, studentami Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jeden z nich - Cedric Ishimwe - wcielił się w postać Baltazara, a drugi - Alfred Niyobuhungiro w postać giermka.

Nie mogło oczywiście zabraknąć pomysłodawczyni Nowosądeckiego Pokłonu Trzech Króli - Bożeny Jawor, byłej wiceprezydent i byłej radnej Nowego Sącza.

Zanim kolędujący pochód dotarł do stajenki, ustawionej tuż przed ratuszem, po drodze w inscenizacji pojawiły się postaci Proroka (w tej roli prof. Wojciech Kudyba), św. Małgorzaty (Anna Kożuch) i Heroda (Tadeusz Zawiślan). Podczas przemarszu kolędy i pastorałki pięknie śpiewały grupy kolędnicze z nowosądeckich parafii i domów kultury.

- Tradycja Trzech Króli jest żywa - zwrócił się do zgromadzonych na rynku uczestników orszaku ks. dr Jerzy Jurkiewicz, proboszcz Bazyliki św. Małgorzaty w Nowym Sączu. - Relikwie trzech mędrców znajdują się w Kolonii w Niemczech. Jest to pokłon, który symbolizuje pokłon całego świata Chrystusowi. Życzę, aby cały ten rok, który się zaczął był kroczeniem do Jezusa Chrystusa.

Prezydent Ludomir Handzel podziękował sądeczanom, że tak licznie uczestniczą w VII Nowosądeckim Pokłonie Trzech Króli i życzył mieszkańcom wszystkiego, co najlepsze w tym roku. Do życzeń dołączyła się również Iwona Mularczyk, przewodnicząca Rady Miasta Nowego Sącza.

- Dzisiaj kroczyliśmy za gwiazdą, kroczyliśmy za królami, którzy szli pokłonić się dzieciątku - mówiła Bożena Jawor, inicjatorka Nowosądeckiego Orszaku Trzech Króli. - My, razem z nimi - sądeczanie - kłaniamy się dzieciątku. To ubogaca jeszcze bardziej radość płynącą ze świąt Bożego Narodzenia. Wszystkiego dobrego i Szczęść Boże na nowy 2019 rok.   

Sądeczanie niezwykle ciepło przyjęli dzisiaj ks. Ryszarda Górowskiego, misjonarza z Rwandy, który przywiózł do Nowego Sącza wspomnianych dwóch kleryków. Ksiądz Górowski napomknął, że dotarcie do Nowego Sącza nie obyło się bez problemów. Podczas podróży do Sącza utknęli w śniegu w rejonie Bukowiny Tatrzańskiej. Duchowny ten, by znaleźć się dzisiaj w Nowym Sączu pokonał 8,5 tysiąca kilometrów. Alfred i Cedric zaśpiewali sądeczanom kolędę w swoim rodzimym języku.

Zwieńczeniem Nowosądeckiego Pokłonu Trzech Króli było wręczenie darów nowo narodzonemu Dzieciątku. Barbara Porzucek, scenarzystka i reżyserka dzisiejszego wydarzenia podziękowała wszystkim osobom, szkołom i instytucjom,  które były w nie zaangażowane.

Dzisiaj rozdano ponad tysiąc papierowych koron przygotowanych przez młodzież z I Gimnazjum i Liceum im. Jana Długosza w Nowym Sączu i 300 koron przygotowanych przez Zespół Szkół nr 3. W organizację tego przedsięwzięcia zaangażowanych było 200 osób, w tym 56 aktorów. Można było także zobaczyć żywe zwierzęta.

- Wiele osób i instytucji nam pomagało za co serdecznie dziękujemy - mówi Barbara Porzucek. - Dziękujemy świętej rodzinie. W tę rolę wcielili się państwo Edyta i Aureliusz Fałowcy z córeczką Olimpią. Dziękujemy chórowi - zespołowi Kurdesz I Gimnazjum i Liceum im. Jana Długosza w Nowym Sączu i Annie Skierskiej, scenografowi i projektantce kostiumów.

Popłynęły piękne kolędy i pastorałki m.in. "Lulajże Jezuniu", a Nowosądecki Pokłon Trzech Króli zakończyła „Pastorałka sądecka” autorstwa Jerzego Masiora i Aleksandra Porzucka. Ten ostatni odpowiadał dzisiaj za stronę muzyczną wydarzenia.

[email protected], fot. IM.

Orszak Trzech Króli w Nowym Sączu

Trzej Królowie i sądeczanie już po raz siódmy pokłonili się Świętej Rodzinie i złożyli w darze mirrę, kadzidło i złoto. W role Mędrców ze Wschodu wcielili się: Kacper (Jan Kożuch), Melchior (Czesław Sarota) i Baltazar (Cedric Ishimwe, jeden z kleryków z Kamerunu). W barwnym orszaku szło mnóstwo mieszkańców. Nie straszny im był lekki mrozik.
Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu


Czerwcowy miesięcznik "Sądeczanin" już w kioskach