Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 26 kwietnia. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
14/06/2015 - 08:48

W Starym Sączu trwa bezwzględna walka nauczycieli o pracę

W czasie ostatniej sesji (12 czerwca) Rady Powiatu Nowosądeckiego skargę części grona pedagogicznego szkoły na dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. księdza profesora Józefa Tischnera w Starym Sączu uznano za zasadną. W placówce oświatowej prowadzona jest także kontrola przez Państwową Inspekcję Pracy. Przeciw szkalowaniu dyrektor tejże szkoły na sesji samotnie protestowała Olga Wojciechowska.
Jak poinformował Stanisław Dąbrowski, przewodniczący Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu Nowosądeckiego, 19 nauczycieli ZS wniosło skargę dotyczącą przekroczenia prawa i problemów personalnych w placówce oświatowej. W szkole prowadzona jest także kontrola przez Państwową Inspekcję Pracy.

- To nie jest pierwsze zażalenie na dyrektor tej szkoły - podkreślił Stanisław Dąbrowski. - Poprzednie miało finał sądowy.

Czytaj też: Stary Sącz: Konflikt w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych. Mediują urzędnicy powiatowi

W czasie sesji przeciwko tej decyzji samotnie protestowała Olga Wojciechowska, nauczycielka ZSP.

- W szkole od roku prowadzona jest nagonka na dyrektorkę. Ta skarga to jest tylko jedna strona medalu. Prawda jest taka, że nauczyciele w tej szkole są bardzo rozbitym środowiskiem. Do tej pory pomagali sobie, a teraz grupa ludzi zniszczyła naszą jedność i po trupach dąży do celu. Zwalnia się z pracy tych, którzy popierają dyrektor ZSP. Panowie radni z Prawa i Sprawiedliwości, chcę spytać, czy Jarosław Kaczyński i Piotr Naimski są z was dumni?

W bardzo obszernym uzasadnieniu uchwały czytamy; "W dniu 5 maja 2015 r. do starosty nowosądeckiego wpłynęło pismo 19 nauczycieli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Księdza Profesora Józefa Tischnera w Starym Sączu noszące cechy skargi na dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. księdza profesora Józefa Tischnera w Starym Sączu Małgorzatę Konstanty. (...) Na podstawie wyników kontroli przeprowadzonych przez Zespół ds. Kontroli i Analiz i przekazanych przez starostę nowosądeckiego stwierdzono następujące okoliczności.

Pismem z dnia 4 maja 2015 r. grupa dziewiętnastu nauczycieli zaniepokojonych sposobem pracy dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Księdza Profesora Józefa Tischnera w Starym Sączu wystąpiła ze skargą na dyrektora. Nauczyciele w skardze wskazali szereg nieprawidłowości do jakich dochodziło w szkole, za które według nich winę ponosi dyrektor Małgorzata Konstanty. Zarzuty dotyczyły m.in. naruszenia przepisów prawa pracy (sprzeczne z prawem wypowiadanie przez dyrektora umów, publiczne wręczenie wypowiedzeń umów o pracę przed przedstawieniem, zaopiniowaniem i zatwierdzeniem arkusza organizacyjnego, błędnego naliczania pensum godzin nauczycielskich, wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi pozostającemu na urlopie dla poratowania zdrowia).

W zakresie publicznego wręczenia rozwiązań umowy o pracę podczas konferencji w dniu 29 kwietnia 2015 r. brak udokumentowania tego faktu w protokole z posiedzenia Rady Pedagogicznej. Jednak z jednolitych oświadczeń składających skargę, a obecnych na Radzie Pedagogicznej zdarzenie takie miało miejsce. Kontroli przedłożono kopie wypowiedzeń umów o pracę, które zostały wręczone sześciu nauczycielom w dniu 29 kwietnia 2015 r., co potwierdzili swoim podpisem. Kontrola ustaliła, że dyrektor nie zawiadomiła czterech zakładowych organizacji związkowych o zamiarze wypowiedzenia nauczycielom stosunku pracy, co stoi w sprzeczności z wymogiem art. 20 ust. 5a ustawy Karta nauczyciela. Z przedstawionej kontroli, dokumentacji korespondencji ze związkami zawodowymi, nie wynika, żeby dyrektor zwróciła się do związków zawodowych o informację o pracownikach korzystających z ich obrony, na podstawie przepisu art. 30 ust. 21 ustawy o związkach zawodowych.

Dyrektor Zespołu Szkół cofnęła wypowiedzenia w pismach z dnia 06.05.2015 r.
Kontrola ustaliła, że 4 nauczycieli Zespołu Szkół, którym wręczono wypowiedzenia należy do związków zawodowych.

Dodatkowo ustalono, że po zmianie arkusza organizacyjnego zmniejszyła się liczba nauczycieli zagrożonych utratą pracy, do 4 osób i w dniu 18 maja 2015 r. (książka nadawcza) dyrektor Zespołu Szkół wysłała do czterech związków zawodowych pismo z dnia 18.05.2015 r. o zamiarze rozwiązania stosunku pracy z pracownikami Zespołu.

W zakresie procedury przeprowadzania Rad Pedagogicznych kontrola, na podstawie protokołów z posiedzeń ustaliła, że stałym punktem posiedzeń było przedstawienie porządku obrad i jego zatwierdzenie oraz zatwierdzenie protokołu z poprzedniego posiedzenia. Ostatnie zatwierdzenie protokołu z poprzedniego posiedzenia odbyło dnia 05.03.2015 r. (zatwierdzenie protokołu z dnia 15.01.2015 r.). W ostatnich pięciu protokołach z posiedzeń: z dnia 05.03.2015 r., 19.03.2015 r., 30.03.2015 r., 20.04.2015 r. i 29.04.2015 r. brak tego punktu w porządku obrad.

Z protokołu z posiedzenia z dnia 30.03.2015 r. wynika że zostały złożone przez członków Rady Pedagogicznej propozycje zmian do Regulaminu Rady, w tym w zakresie zniesienia ograniczenia czasowego posiedzeń. Do dnia kontroli 19.05.2015 r. zmiany nie zostały wprowadzone do regulaminu Rady. Z protokołów z posiedzeń Rady nie wynika w jakim czasie odbywały się posiedzenia. Można jedynie ustalić godzinę rozpoczęcia posiedzenia z zawiadomienia o posiedzeniu. Dyrektor wzywała na Radę Pedagogiczną osoby pozostające na urlopie dla poratowania zdrowia, ustalono, że nauczyciel był obecny na posiedzeniu Rady Pedagogicznej (podpis na liście obecności).

Zauważyć należy, iż w przeszłości pojedynczy nauczyciele zgłaszali uwagi dotyczące nieprawidłowości w szkole (m.in. skarga, która była rozpatrywana przez Radę Powiatu z zaleceniem zażegnania narastającego konfliktu pomiędzy dyrektorem a gronem pedagogicznym, wyrok sądu z sierpnia 2013 r., dotyczący zwolnienia pracownika z naruszeniem wielu artykułów prawa (sygn. IV P 185/13). Sytuacja nie uległa zmianie, a wręcz się nasiliła, i pomimo rozmowy starosty nowosądeckiego z dyrektorem, mającej na celu zażeganie konfliktu dla dobra szkoły i uczniów, nie przyniosła pozytywnego skutku.

Na podstawie przedstawionych wyników kontroli stwierdzono również nieprawidłowości w rozliczaniu diet i delegacji na podstawie rejestru poleceń wyjazdu służbowego nauczycieli.

W pozostałych kwestiach zgłaszanych przez skarżących dotyczących m.in. spraw pracowniczych prowadzona jest kontrola przez Państwową Inspekcję Pracy jak również toczą się postępowania sądowe o naruszanie praw pracowniczych.

Zatem okoliczności wskazane jednolitymi oświadczeniami 19 skarżących znajdują oparcie w wynikach kontroli co uzasadnia uznanie skargi za zasadną. Zgodnie z paragrafem 15 ust. 2 Statutu Powiatu Nowosądeckiego Rada Powiatu Nowosądeckiego w formie uchwały wyraża opinie i zajmuje stanowisko w sprawach związanych z realizacją jej kompetencji."

Ciąg dalszy tej sprawy nastąpi.

(Rob)
Fot. KB








Dziękujemy za przesłanie błędu