Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 6 grudnia. Imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja
26/09/2022 - 13:35

Wąska i stroma droga do leśnego raju. Gmina dostała środki na kolejny remont

Gmina Łabowa dostała kolejne środki na remonty dróg – tym razem z funduszu leśnego. Za 50 tysięcy złotych poszerzą pobocza przy drodze na Uhryń. Ale samorząd ma już kolejne plany, które ucieszą mieszkańców tego małego sołectwa.

Pod koniec poprzedniego tygodnia wójt gminy Łabowa, Marta Słaby, odebrała z rąk dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Pawła Szczygła oraz ministra Edwarda Siarki, symboliczną promesę na 50 tysięcy złotych. Środki z funduszu leśnego (w ramach wspomagania przez Lasy Państwowe administracji publicznej) zostaną przeznaczone na remont drogi gminnej.

Wspomniany remont dotyczy drogi prowadzącej z Łabowej na Uhryń. Choć prace będą odbywać się na terenie pierwszej miejscowości, są one szczególnie istotne dla mieszkańców sąsiedniego sołectwa.

Prace obejmą około 250-metrowy odcinek drogi gminnej od skrzyżowania z drogą powiatową w okolicach łabowskiego kościoła. Drogowcy poszerzą w tym miejscu pobocza.

- Droga na Uhryń jest bardzo wąska. Kierowcy często mają problem, żeby się wyminąć. Najgorzej jest oczywiście w zimie, na stromym podjeździe. Dlatego poszerzymy w tym miejscu pobocza, żeby łatwiej można było dostać się na Uhryń – tłumaczy wójt Marta Słaby.

Według opublikowanego na stronie Biuletynu Informacji Publicznej raportu o stanie gminy Łabowa za rok 2021, Uhryń zamieszkuje zaledwie 71 osób. Tym samym jest to najmniej liczne sołectwo w całej gminie.

Uhryń może jednak pochwalić się pięknymi lasami i cudownym rezerwatem Uhryń – Miedwiediczka. Ta urokliwa miejscowość przyciąga nie tylko miłośników leśnych i górskich wędrówek, ale także grzybiarzy.

- Właśnie z tego powodu zależy nam, żeby poprawić dojazd w stronę Uhrynia. Umowę z wykonawcą mamy już podpisaną, prace ruszą jak tylko warunki pogodowe na to pozwolą, czyli jak przestanie padać – precyzuje wójt gminy. Gmina ma zabezpieczone środki na remont w tegorocznym budżecie.

Czytaj również: Powiat dostał trzy miliony złotych. Zrobią za to remont drogi i dwóch mostów

Wspólna inwestycja gminy Łabowa i Nadleśnictwa Nawojowa, które sprawuje opiekę nad łabowskimi lasami, będzie kosztować niecałe 58 tysięcy złotych (57 933 złote). Środki z funduszu leśnego – czyli 50 tysięcy złotych – pokryją 86 procent wydatków. Resztę dopłaci gmina Łabowa w ramach wkładu własnego.

Choć zapowiadany remont będzie dotyczył poszerzania poboczy i to na dolnym odcinku drogi gminnej, mieszkańcy Uhrynia nie powinni czuć się zawiedzeni. W kolejnym roku na terenie ich sołectwa przeprowadzona zostanie kolejna drogowa inwestycja.

- Na kolejny remont drogi gminnej w Uhryniu wydamy około 400 tysięcy złotych. Na szczęście naszej gminie przyznano środki z „Polskiego Ładu” poprzez Związek Gmin Krynicko-Popradzkich. I to właśnie związek będzie ogłaszał wspólny przetarg dla sześciu gmin – wyjaśnia Marta Słaby w rozmowie z „Sądeczaninem”.

– Liczymy, że w przyszłym roku uda nam się zrealizować tę inwestycję. Mieszkańcy mają świadomość, że droga na Uhryń jest bardzo wymagająca. Wąska jezdnia i niebezpieczne skarpy sprawiają, że jedyne co możemy na ten moment robić, to poszerzanie poboczy – dodaje wójt gminy Łabowa.

- Mieszkańcy Uhrynia sami wskazali newralgiczne punkty, gdzie trzeba poszerzyć pobocza – mówi Marta Słaby. ([email protected], fot. UG Łabowa)Dziękujemy za przesłanie błędu