Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 26 kwietnia. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
12/05/2012 - 09:19

Wniosek Szczawian odrzucony. Nie będzie uzdrowiska?

Po raz drugi rada gminy Kamienica odrzuciła wniosek o referendum w sprawie przekształcenia sołectwa Szczawa w samodzielną gminę. Mieszkańcy chcą samodzielnej administracji i utworzenia uzdrowiska.
- Gmina Kamienica nie realizuje tu niezbędnych inwestycji: mieszkańcy narzekają, że nic się nie dzieje, dlatego chcą wziąć sprawy w swoje ręce. Uważamy, że potencjał turystyczny Szczawy jest niewykorzystany, chcemy, żeby Szczawa była w przyszłości gminą uzdrowiskową jest tu cały zasób wód mineralnych – mówi Zofia Bulanda, sołtys wsi. 
Szczawianom od dawna nie wystarczała im rola sołectwa, ale przez lata nie udało się przeforsować pozwolenia na konsultacje społeczne w sprawie referendum. Zielone światło pojawiło się w zeszłym roku, zgodnie z nowelizacją ustawy o samorządzie gminnym, na wniosek dziesięciu procent mieszkańców gmina musi zwołać referendum.
Wniosek o referendum w sprawie utworzenia samodzielnej gminy został dwukrotnie odrzucony. Pierwszy, złożony na początku grudnia, został oddalony ze względu na błędy formalne. Najpierw przez radę gminy, a później Sąd Administracyjny, do którego odwołali się mieszkańcy Szczawy. Ponownie wszczęli procedurę starania się o utworzenie odrębnej administracji i zebrali niezbędne do zorganizowania referendum podpisy. Ponownie błędy formalne doprowadziły do odrzucenia wniosku. 
- Argument ze strony mieszkańców Szczawy jest taki, że blokujemy inicjatywę utworzenia uzdrowiska w Szczawie.
Prawda jest taka, że nie ma tu niechęci władz, ale inwestycję uniemożliwia szereg problemów formalnych jak np. brak gruntów należących do gminy pod taką inwestycję. Jeżeli Szczawa zostanie oddzielną gminą te problemy nie znikną, w dobie kryzysu gospodarczego byłby to bardzo nierozsądny krok. Ta inicjatywa jest nieracjonalna
- skomentował Władysław Sadowski, wójt gminy Kamienica. Dodaje również, że nowa gmina nie tylko się nie wzbogaci, ale będą ją czekać spore wydatki związane z koniecznością utworzenia jednostki administracyjnej. Mieszkańcom Szczawy marzy się jednak, że inwestycje, które zrealizują jako samodzielna gmina przyniosą nowe miejsca pracy.
Brakuje pracy bardzo,  dlatego ludzie wyjeżdżają. Żeby to zmienić trzeba zainwestować w ośrodki wypoczynkowe, hotele, drogi.  Wierzę w mieszkańców Szczawy, potrafią się zmobilizować – podkreśla Zofia Bulanda. Komitet inicjatywny mieszkańców Szczawy nie chciał przedstawić swoich argumentów.

ED
Fot. ED







Dziękujemy za przesłanie błędu