Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 20 maja. Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny
14/05/2023 - 11:50

Zimna Zośka z przymrozkiem? A rośliny w ogrodach już kwitną. Co robić!

W maju pogoda bywa bardzo kapryśna, o czym przypominają nam zimni ogrodnicy. Imieniny świętych od ujemnych temperatur przypadają na ten weekend. Jaką przyniosą pogodę? Co prognozują synoptycy. Czy roślinom w naszych ogrodach zagrażają przymrozki?

Początek maja przyniósł prawdziwy wybuch wiosny. Fani ogrodnictwa  ruszyli  po sadzonki i  do pracy na grządkach. A może jeszcze się wstrzymać, bo nie było jeszcze zimnej Zośki? 

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka to dwa określenia zjawisk klimatycznych, które regularnie na początku maja zachodzą na naszej szerokości geograficznej – wyjaśniają synoptycy. Ciepły wyż ustępuje chłodnym powiewom arktycznego wiatru, przynoszącego ze sobą przymrozki.

Gwałtowne ochłodzenie, z dziesięciostopniową różnicą temperatur  z dnia na dzień jest obserwowane od setek lat. Ludowe spostrzeżenia zostały potwierdzone przez Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego – pisze serwis interia.pl Zgodnie z badaniami naukowców, rzeczywiście w Polsce jest chłodniej w terminie od 1 do 25 maja.

Kiedy są zimni ogrodnicy i zimna Zośka?

Kiedy są imieniny zimnych ogrodników? 12 maja  swoje  święto miał Pankracy, 13 maja Serwacy, a 14 maja Bonifacy.  Zimna  Zośka przypada na 15 maja.

Na horyzoncie widać zmianę pogody.  Jak podaje tvnmeteo.pl już niebawem pożegnamy pogodną, wyżową aurę i dostaniemy się pod wpływ niżu. 

Czy ten pogodowy zwrot zaszkodzi roślinom w przydomowych ogrodach, które już kwitną?  A co jeśli pojawi się przymrozek?

- Przyroda od wieków sobie z tym świetnie radzi. Gdyby przymrozek zdarzył się w czerwcu, byłoby to nietypowe i pewnie bardziej zaszkodziło roślinom uspokaja Maria Dudek, architekt krajobrazu. Jeśli jedna ktoś mimo wszystko się tym zamartwia, grządki można okryć białą agrowłókniną lub folią bąbelkową. Można je ciąć na mniejsze kawałki i owijać nimi pojedyncze rośliny. Na przykład młode drzewka, które wypuściły liście – radzi Maria Dudek.

Na świeżo posadzoną rozsadę zaleca nakładać kołpaczki. - Można je zrobić z plastikowych butelek po napojach, w których wycinamy dno. Na dzień takie osłony lepiej zdjąć, żeby rośliny się nie zaparzyły – dodaje specjalistka. ([email protected]) fot.jm







Dziękujemy za przesłanie błędu