Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 24 maja. Imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny
18/04/2017 - 14:45

Zmarła Zofia Świdrak, sądecka artystka wielkiego serca

15 kwietnia – w Wielką Sobotę - zmarła Zofia Świdrak, zasłużona działaczka sądeckiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych (TPSP) w Nowym Sączu, ofiarny społecznik, organizator wielu akcji charytatywnych(m.in. na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Armenii i powodzi na ziemi sądeckiej), zawsze spiesząca z pomocą potrzebującym. Przeżyła 84 lata.

Urodziła się w Białej Niżnej k/Grybowa. Miała wykształcenie ogólnokształcące, plastyczne. W swoim zawodzie pracowała w krakowskiej „Cepelii” (lalki, kwiaty z tkaniny), potem w sądeckim TPD (instruktor), jako dekorator wystaw sklepowych (SHM, MHD) nie tylko w Nowym Sączu , ale i w Krynicy, Gorlicach, Krakowie, zdobywając swymi wystawami nagrody i uznanie przełożonych.

Do TPSP wstąpiła w 1968 r., a od 1982 r. wchodziła w skład zarządu stowarzyszenia, jako wiceprezesa. Przez 12 lat pełniła funkcję przewodniczącej Klubu TPSP w Nowym Sączu; zorganizowała 12 wystaw konkursowych w „Domu na Dołkach” w Starym Sączu, 18 wystaw poplenerowych w Nowym Sączu, Szczawnicy, Krynicy, Gorlicach i w 1986 r. w Warszawie w Starej Kordegardzie, kiedy to twórcy ludowi z całego ówczesnego województwa nowosądeckiego wzięli udział w konkursie ogólnopolskim pn.”Madonna w Sztuce Ludowej”.

Wspólnie z Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu zorganizowała wystawy malarstwa i rzeźby w Smolianie w Bułgarii oraz ogólnopolskie Biennale Sztuk Plastycznych w Skawinie.

Z ogromną troską i ofiarnością pomagała w organizacji plenerów dla uzdolnionych plastycznie osób niepełnosprawnych w Myślcu n/Popradem i w Krynicy - Czarnym Potoku.

Reprezentowała sądeckie TPSP na Kongresie Towarzystw Kultury w Lublinie, oraz na Krajowym Zjeździe Towarzystw Kultury w Krakowie.

Oprócz dziesiątków dyplomów, różnych wyróżnień, artystycznych nagród najbardziej ceniła sobie: medal brązowy „Gloria Artis” (2006), srebrny Krzyż Zasługi (2007)  i „Srebrne Jabłko Sądeckie” (2007).

Zofia Świdrak była lubiana w każdym kręgu gdzie się znalazła, okazywała wielkie serce dla koleżanek i kolegów z TPSP i dla młodszego pokolenia artystów, była niedoścignionym wzorem do naśladowania.

Od momentu poważnej choroby została Honorowym Członkiem  TPSP.  

ŻEGNAMY CIĘ ZOSIU!

**

Pogrzeb śp. Zofii Świdrak odbędzie 19 kwietnia (środa) na cmentarzu komunalnym przy ul. Rejtana w Nowym Sączu. Początek uroczystości pogrzebowej o godz. 13.30 w kaplicy cmentarnej.

Anna TotońDziękujemy za przesłanie błędu