Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 22 maja. Imieniny: Emila, Neleny, Romy
17/04/2024 - 08:40

Iwona Grzebyk-Dulak chce w Krynicy-Zdroju wprowadzić kartę mieszkańca. Wszystko ma wyliczone

- Karta mieszkańca funkcjonuje w Nowym Sączu od 5 lat. Takie same przywileje chcę zagwarantować mieszkańcom gminy Krynica-Zdrój - zapewnia Iwona Grzebyk-Dulak, kandydatka w wyborach burmistrza Krynicy-Zdroju. O korzyściach wynikających z posiadania takiej karty rozmawiała z prezydentem Nowego Sącza, Ludomirem Handzlem.

- Karta mieszkańca funkcjonuje w Nowym Sączu od 5 lat. Takie same przywileje chcę zagwarantować mieszkańcom gminy Krynica-Zdrój - zapewnia Iwona Grzebyk-Dulak, kandydatka w wyborach burmistrza Krynicy-Zdroju. O korzyściach wynikających z posiadania takiej karty Iwona Grzebyk-Dulak rozmawiała z prezydentem Nowego Sącza, Ludomirem Handzlem.

Gmina Krynica-Zdrój, Perła Polskich Uzdrowisk, zasługuje na bycie w czołówce nie tylko w lecznictwie uzdrowiskowym, walorach krajobrazowych i atrakcjach, ale również technologiach. Przez ostatnie lata wiele mówiło się o byciu Smart City. Wydana kwota na opracowania merytoryczne w ramach projektu DIALOG może przyprawić o zawrót głowy. I co na tym zyskali mieszkańcy? W zasadzie nic.

Dlatego Iwona Grzebyk-Dulak podkreśla, że zamierza wprowadzić gminę do rangi Smart nie tylko na papierze, ale także w praktycznych działaniach, które przyniosą realne korzyści dla wszystkich mieszkańców gminy Krynica-Zdrój. Zamierza to zrealizować poprzez wprowadzenie funkcjonalnej Krynickiej Karty Mieszkańca, która obejmie miasto i sołectwa.

Kandydatka w wyborach burmistrza Krynicy-Zdroju jest już po rozmowach m. in. z wiodącą firmą informatyczną, która wprowadziła z powodzeniem takie rozwiązania w 23 miastach, w tym: w Gdańsku, Łodzi, Gliwicach, Nowym Sączu oraz w tych mniejszych, o podobnej specyfice działalności jak Kołobrzeg czy Zakopane. Obecnie liczba aktywnych użytkowników kart mieszkańca w tych miastach wynosi już ponad milion.

Cały system jest oparty na modelu SaaS, co oznacza, że oprogramowanie oraz bazy danych będą znajdować się na serwerach firmy, której gmina będzie płacić stały, ale niewielki abonament. Zapewni to bezproblemowy dostęp przez całą dobę do serwisu oraz oferowanych w nim usług.

Koncepcja wprowadzenia Krynickiej Karty Mieszkańca gwarantuje, że najlepsze technologiczne rozwiązania przetestowane w innych miastach, Krynica będzie mogła wprowadzić na swoje podwórko w ciągu kilku miesięcy. A co z seniorami, którzy nie korzystają ze smartfonów? Oni też będą korzystać z systemu dzięki tradycyjnej, plastikowej karcie.

Krynicka Karta Mieszkańca to idea, aby cała gmina była w jednej aplikacji. Ma dać realne korzyści z mieszkania na jej terenie, takie jak udogodnienia, zniżki, przepływ informacji i oszczędności.

Dzięki aplikacji będzie można wprowadzić do parkometru numer rejestracyjny swojego pojazdu i bezpłatnie korzystać z miejskich parkingów przez godzinę dziennie.

Okazując aplikację lub kartę, mieszkańcy Krynicy-Zdroju i sołectw otrzymają duże zniżki na korzystanie z zasobów gminnych, takich jak kino, lodowisko, siłownia czy też zajęcia sportowe. Będą mieli także zniżki na wszystkie płatne imprezy, wydarzenia, koncerty i festiwale organizowane przez gminę.

Atrakcje prywatnych przedsiębiorców również nie powinny im umknąć. Dzięki karcie, mieszkańcy będą mieli zniżki na bilety do licznych atrakcji czy na koncerty. W wielu restauracjach czy kawiarniach otrzymają specjalne rabaty, a w sklepach - upusty. To wszystko będzie dotyczyć partnerów tego projektu, czyli firm, które podpiszą umowę z gminą.

Dzięki Krynickiej Karcie Mieszkańca będzie można zagłosować w budżecie obywatelskim lub oddać ważny głos w aktualnej debacie dotyczącej rozwoju czy problemów gminy.

Z aplikacji będzie się można także dowiedzieć o aktualnych wydarzeniach w regionie. Mieszkańcy otrzymają dedykowane sobie informacje, zaproszenia na badania, testy i szkolenia, które tylko ich dotyczą. Konkretne osiedle, sołectwo czy ulica otrzyma alert o zagrożeniach, usterkach czy harmonogramie wywozu śmieci, tylko na swoim terenie. Z drugiej strony mieszkańcy także będą mogli zgłosić problem czy usterkę, nawet nie wychodząc z domu.

Jak mówi kandydatka na burmistrza Krynicy-Zdroju: - Te wszystkie elementy to nie mrzonki ani pieśń przyszłości - to możemy wprowadzić wspólnie tu i teraz, tak abyśmy w końcu mogli poczuć się SMART. Karta mieszkańca z pewnością ułatwi życie i pozwoli jeszcze lepiej poznać gminę. Dzięki niej, w pełni będziemy mogli zachwycać się urokami Krynicy-Zdroju i jednocześnie oszczędzać. (opr. red) Fot/źródło: Iwona Grzebyk-Dulak

Artykuł sponsorowanyDziękujemy za przesłanie błędu