Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 30 kwietnia. Imieniny: Balladyny, Lilli, Mariana
09/04/2024 - 20:00

Anna Pasiut radzi, co trzeba zrobić, aby róże pięknie zakwitły w naszym ogrodzie

Pasją Anny Pasiut z Trzetrzewiny są ogrody, kwiaty i kompozycje, które z nich powstają. Tym razem zapytaliśmy ją o róże, jak o nie dbać, aby jak najdłużej cieszyły nasz wzrok?

Anna Pasiut mieszka w Trzetrzewinie (gmina Chełmiec) i ma niezwykłą pasją, a mianowicie interesują ją rośliny, barwne kompozycje kwiatowe oraz ogrody. Jest samoukiem, gdy urodziła dzieci dokształcała się przez Internet i z książek.

Pasję do ogrodnictwa rozwija we własnym ogrodzie. Tym razem zapytaliśmy Annę o róże, jak o nie dbać, aby jak najdłużej cieszyły nasz wzrok? 

czytaj też: Anna z Trzetrzewiny w ogrodzie - czyli jak zadbać o ogród na wiosnę? 

Wybieramy do naszego ogrodu róże, czym się kierować?

- Jest wiele rodzajów róż, okrywowe, wielokwiatowe, pnące, parkowe, róże na pniu. Zarejestrowanych odmian tych kwiatów jest ponad 20 tyś., wielokrotne ich krzyżowania, sprawiło, że każdy może znaleźć coś dla siebie.

Dzięki takiej różnorodności odmian możemy znaleźć coś odpowiedniego dla siebie, dostosować do ogrodów dużych, średnich i tych całkiem małych. Dostosować do uwarunkowań glebowych, więc wybieramy zgodnie z naszymi potrzebami i upodobaniami. 

Na jakim gruncie najlepiej przyjmą się róże?

- Róże lubią gliniastą, dobrze odżywioną glebę, o odczynie naturalnym lub lekko kwaśnym (odczyn PH 6-6,5). Rośliny te źle znoszą skrajności, nie będą rosły na glebie bardzo kwaśniej lub zasadowej. Odczyn zasadowy regulujemy siarczanem amonu.

Kiedy najlepiej posadzić róże? 

- Maj i czerwiec to najbardziej odpowiednie miesiące ku temu, gdyż kupujemy je wówczas w stanie kwitnienia. Wtedy wiemy i mamy pewność oraz satysfakcję, że wybraliśmy takie, które się nam podobają.

Z jakimi innymi roślinami róże najlepiej się komponują?

- Najlepiej sadzić je w skupiskach, gdyż widać wtedy wspaniały efekt  kompozycyjny. Ale dobrze się też czują w otoczeniu innych roślin, byle były w jasnym i nasłonecznionym miejscu. 

Jak pielęgnować róże na wiosnę?

- Każda roślina wymaga nawożenia, przycinania po to, aby ogród się nie zestarzał. Teraz jest dobry czas na oczyszczanie z suchych omrożonych pędów, bo są widoczne nowe, które podsypujemy nawozem im przeznaczonym. A potem czekamy na piękny efekt.

Oczywiście, jak i inne rośliny róże są narażone na rozmaite choroby i szkodniki. Wtedy musimy zastosować opryski, na plamistość liści (choroba), Topsin to jeden z dostępnych środków. W przypadku mszyc (szkodnik) stosujemy Mospilan 20 SP, APIS 200 SE oraz domowe sposoby. 

Dziękuję za rozmowę Małgorzata Kareńska fot. (MK), Anna Pasiut. 







Dziękujemy za przesłanie błędu