Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 kwietnia. Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa
12/10/2022 - 14:20

Co można zrobić z dyni? Nie tylko zupę i dekorację. Gigantyczna Ula pobiła rekord

Dynia to symbol jesieni. Już niedługo zagości w naszych domach zarówno jako ozdoba, jak i kulinarny przysmak. Choć sądeccy rolnicy raczej nie trudnią się uprawą dyni, warzywo to skradło serce mieszkańców naszego regionu.

Moda na dynię przypłynęła do Polski z Ameryki. Warzywa te nie są już traktowane wyłącznie jako ozdoby. Coraz więcej osób przekonuje się jak smaczne i zdrowe są dynie.

Skąd pochodzi dynia?

- Dynia pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie uprawiana była już 3 000 lat p.n.e. przez Indian. Zgodnie z ich wierzeniami, dynie powstały z ciał zmarłych bogów i z tego powodu były przedmiotem kultu – przypomina Mirosław Rogacz z Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Do Europy dynia trafiła w XV wieku. Początkowo używano jej wyłącznie z celach dekoracyjnych. Z czasem zaczęto doceniać jej kulinarne zalety. Z roku na rok dynia w Polsce staje się coraz bardziej popularna, głównie za sprawą przenikania się kultur – amerykańskiej i europejskiej.

Uprawa dyni na Sądecczyźnie

Pracownicy Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Nowym Sączu zauważają, że w naszym regionie rolnicy raczej nie trudnią się uprawą dyni. Jeśli już ktoś sadzi dynie robi to na własny użytek lub z przeznaczeniem na paszę dla bydła.

Dynie lubią ciepło. Źle służą im przeciągi, cień i niedobór wody. Brak wody może sprawić, że owoce będą mniejsze, ale też słodsze.

- Optymalna temperatura wzrostu roślin to 25 stopni Celsjusza, a powyżej 12 stopni Celsjusza nasiona kiełkują już po 6 - 8 dniach od siewu. Najlepiej rośnie na glebach średnio zwięzłych, o znacznej zawartości próchnicy, żyznych, przepuszczalnych i przewiewnych, szybko nagrzewających się, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym – podpowiadają autorzy przewodnika po ekologicznej uprawie dyniowatych.

Dynie mają płytki system korzeniowy, lecz ich łodygi i korzenia mogą rozrastać się w promieniu kilku metrów. Liście dyni są duże, owłosione i szorstkie. Przyjmują kształt serca lub dłoni. Dynia ma żółte kwiaty, a owoc nazywany jest jagodą. Wielkość dyni uzależniona jest od odmiany.

Największą popularnością cieszą się takie gatunki jak: dynia olbrzymia, dynia zwyczajna, dynia figolistna, kabaczek, cukinia (tak, to warzywo również należy do gatunku dyni!), dynia makaronowa i patison.

Dynie przybierają różne kolory w zależności od gatunku – np. pomarańczowy, żółty i zielony. O dojrzałości dyni świadczy natomiast drewniejący ogonek, który z barwy zielonej przechodzi w żółtą.

Dynia określana jest symbolem jesieni. Owoce tego warzywa zbiera się najczęściej we wrześniu lub październiku przed przymrozkami.

Zastosowanie dyni. Co można zrobić z dyni?

Dynia ma wiele zastosowań, choć wciąż – wśród Polaków – najczęściej służy jako ozdoba. Dynie pojawiają się w naszych domach i ogrodach właśnie w październiku. Zza oceanu przypłynęła również do nas moda na Halloween, podczas którego Amerykanie zamieniają warzywa w lampiony.

Dynię z powodzeniem można używać również w kuchni. Wiele osób chwali sobie zupę krem z dyni. Trzeba jednak uważać, aby odpowiednio doprawić danie. Bez przypraw zupa wydaje się mdła, natomiast imbir w zbyt dużych ilościach sprawi, że będzie ona zbyt ostra w smaku. Popularnością cieszy się również pumpkin spice latte, czyli kawa dyniowa.

Zobacz również: Najlepsze przepisy na potrawy z dyni od sądeckich gospodyń. Przepis na wyśmienitą zupę krem z dyni 

Z dyni figolistnej można natomiast wytwarzać słodycze, napoje bezalkoholowe i alkoholowe. Różne odmiany dyni stosowane są także w celach leczniczych czy kosmetycznych.

Warzywo to daje również pole do popisu hodowcom. Kilka dni temu podczas XIX Dolnośląskiego Festiwalu Dyni w Ogrodach Botanicznych Uniwersytetu Wrocławskiego rolnicy zaprezentowali gigantyczne okazy.

Gigantyczne warzywo pobiło krajowy rekord. Ula – bo tak nazwano dynię – została wyhodowana przez Grzegorza i Marcina Zołotucha. Rekordzistka ważyła 893,5 kg. ([email protected], fot. Ogród Botaniczny we Wrocławiu, Pixabay)







Dziękujemy za przesłanie błędu