Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 2 maja. Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta
15/12/2023 - 21:25

Co piszczy w polskim zagłębiu papryki? Taki wójt to skarb!

Klwów powstał w 1413 roku jako miasto. Istniał tu dwór i duży folwark, targ i dwa jarmarki, a w XVI wieku był tu nawet szpital. W 1869 roku Klwów stracił prawa miejskie. Dziś to niewielka miejscowość położona w powiecie przysuskim województwa mazowieckiego w odległości 42 kilometrów od Radomia.

Gmina wiejska Klwów zajmuje powierzchnie 86,7 km kw. (16 sołectw) i liczy 3 129 mieszkańców. Nazwa miejscowości pochodzi od traktu handlowego, który pierwotnie przebiegał przez osadę z Poznania do Lwowa, czyli ku Lwowowi.

Na terenie gminy dominują uprawy warzyw i owoców. Gmina Klwów to jedno z największych zagłębi produkcji papryki w Europie. Od szesnastu lat funkcje wójta sprawuje tu Piotr Papis. Włodarz ma wyższe wykształcenie rolnicze – ukończył Akademię Rolniczą w Lublinie, wydział ogrodniczy.

Pracował też w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Radomiu. Osobiście zaangażował się w utworzenie Ogólnopolskiego Związku Producentów Papryki, aby ustrzeż rolników ze swojego regionu przed problemami związanymi ze zbytem plonów. Prowadzi przedsięwzięcia związane z promocją papryki między innymi szuka rynków zbytu w Kazachstanie. Jest członkiem zarządu Izby Euroazjatyckiej KZ – EURO – PL oraz członkiem organu Ogólnopolskiej Federacji Przedsiębiorców i Pracodawców „Przedsiębiorcy.pl”.

W okresie od 4 grudnia 2006 roku, kiedy to objął urząd wójt zrealizował wiele inwestycji infrastrukturalnych Za kadencji Piotra Papisa powstał nowy stadion sportowy z widownią na tysiąc osób i profesjonalna hala sportowa oraz nowe przedszkole. Powstały trzy nowoczesne zespoły boisk oraz trzy świetlice dla dzieci. Zostały także odnowione budynki publiczne. Dzięki jego staraniom gmina pozyskała fundusze na upowszechnianie edukacji przedszkolnej i zadania związane z podnoszeniem poziomu edukacji dzieci.

Największa część budżetu gminy Klwów tj. 20.1 proc. w 2022 roku została przeznaczona na dział Oświata i wychowanie. Są to ważne inwestycje w kapitał ludzki, zwłaszcza, że w porównaniu do całego województwa mazowieckiego mieszkańcy gminy Klwów mają niższy poziom wykształcenia. Wielkim wyzwaniem będzie budowa oczyszczalni. Wójt pozyskał środki w wysokości 3,5 mln zł z dotacji unijnych na budowę kanalizacji.

Piotr Papis prężnie działa również na rzecz osób niepełnosprawnych z powiatów przysuskiego, opoczyńskiego i radomskiego. W Klwowie, gdzie nie było żadnego dużego zakładu, powstał pierwszy w regionie radomskim Zakład Aktywności Zawodowej, który zatrudnia 30 osób niepełnosprawnych.

Jeszcze w tym roku mają się rozpocząć prace przy budowie Centrum Zdrowia w Klwowie. Została już zakupiona działka pod inwestycję. Gmina otrzymała 4 mln złotych na budowę ośrodka z Sejmiku Województwa Mazowieckiego oraz ok. 1,5 mln złotych w ramach tzw. subwencji dodatkowej od polskiego rządu. Dzięki tej inwestycji mieszkańcy zyskają nowoczesny obiekt, w którym będą świadczone usługi lecznicze, rehabilitacyjne i kulturalne.

W wyborach parlamentarnych w gminie Klwów wzięło udział 2315 osób uprawnionych do głosowania w gminie jest 2555 osób, czyli 90,57 proc. mieszkańców oddało swój głos. To najwięcej obywateli spośród wszystkich gmin w Polsce. Dla porównania frekwencja krajowa wyniosła 74,38 proc. W województwie mazowieckim 79,27 proc., a w powiecie przysuskim 76,42 proc W ramach tzw. bonusu frekwencyjnego gmina Klwów otrzyma w sumie 2,5 mln złotych.

Co ciekawe, gmina nie po raz pierwszy okazała się frekwencyjnym liderem w czasie wyborów. W 2020 roku podczas drugiej tury wyborów prezydenckich osiągnęła jeszcze wyższy wynik do urn poszło wówczas 94,83 proc. uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy i była to również najwyższa frekwencja w kraju.

Katarzyna Rajtar, ISW, fot. Hans/Pixabay.com - zdjęcie ilustracyjne.

Źródła:

  • Klwów – Wikipedia, wolna encyklopedia
  • Historia - O gminie - Urząd Gminy Klwów (klwow.pl)
  • Gmina Klwów (mazowieckie) w liczbach » Przystępnstatystyczne e dane (polskawliczbach.pl)
  • „Znani i Nieznani” – część I wywiadu z Piotrem Papisem, wójtem Klwowa - Twój Radom (twojradom.pl)
  • „Znani i nieznani” – część II wywiadu z Piotrem Papisem, wójtem Klwowa - Twój Radom (twojradom.pl)
  • https://radioplus.com.pl/region/72870-tak-bedzie-wygladalo-centrum-zdrowia-w-klwowie
  • https://samorzad.pap.pl/kategoria/aktualnosci/gminy-z-najwyzsza-frekwencja-w-powiatach-ziemskich






Dziękujemy za przesłanie błędu