Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 2 maja. Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta
21/10/2022 - 15:55

Tych kwiatów lepiej nie kłaść na grobie. Jak nie popełnić gafy na cmentarzu

Znicze czy kwietne wiązanki to najczęstsze dekoracje, które przynosimy ze sobą na mogiły naszych bliskich. Są one dowodem naszej pamięci. Gatunek kwiatów czy ich kolor mają jednak znaczenie. Zanim wybierzemy się na groby, warto wiedzieć, których kwiatów lepiej nie przynosić.

Chryzantemy na cmentarze

Przyjęło się, że najczęściej na cmentarze przynosimy chryzantemy. To rośliny, które w Polsce kojarzą się ze zmarłymi i ostatnim pożegnaniem. Ponadto, są to kwiaty odporne na zimno i deszcz. Występują w wielu odmianach, rozmiarach i kolorach. Z tego powodu jest to najbardziej popularny wybór przed Wszystkimi Świętymi, 1 listopada.

Wbrew pozorom chryzantema nie oznacza smutku czy zadumy. Znaczenie tkwi w kolorze kwiatów. Pandemiczny czas – kiedy zamknięto cmentarze – pokazał, że rośliny te mogą być też świetną ozdobą na przydomowych ogródkach czy balkonach.

Jakie kwiaty położyć na grób?

Na wielu grobach jesienią można zauważyć też wrzosy. Te kwiaty kwitną akurat w okolicy listopadowych świąt, więc dobrze prezentują się na nagrobkach. Ich stonowane kolory idealnie odpowiadają nostalgicznemu nastrojowi.

Co więcej, z wrzosów można ułożyć wiele ciekawych kompozycji. Wrzosy to dobry wybór również ze względu na ich wytrzymałość – kwiatów nie trzeba często podlewać. To roślina wieloletnia, która może posłużyć jako stała ozdoba mogiły.

Dobrym wyborem – ze względu na odporność na niskie temperatury – są kalie i goździki. Na grobach spotykamy się też z astrami, liliami i daliami. Róże to uniwersalne kwiaty, symbolizujące miłość i szacunek.

Oryginalną ozdobą w ostatnim czasie jest kapusta ozdobna. Ta roślina wygląda efektownie, a chłód sprawia, że barwy jej liści stają się bardziej intensywne. Kapusta ozdobna wytrzymuje w temperaturze do minus 5 stopni Celsjusza. Najlepiej prezentuje się w temperaturze poniżej 10 stopni na plusie.

Sztuczne kwiaty na nagrobek – to fatalny pomysł

Jeśli kupujemy sztuczne wiązanki na grób nie musimy przejmować się tym, czy kwiaty zwiędną. Niestety, bukiety z tworzyw sztucznych płowieją i niszczeją pod wpływem deszczu czy wiatru, a wtedy nadają się tylko do wyrzucenia.

W przeciwieństwie do żywych kwiatów, sztuczne wiązanki nie nadają się na kompostownik i zanieczyszczają planetę. Właśnie ze względy na ten aspekt ekologiczny, sztuczne kwiaty to nie najlepszy wybór.

Tych kwiatów lepiej nie przynosić na grób

Kolory kwiatów mają ogromne znaczenie. Lepiej je poznać, zanim wybierzemy kwiaty na cmentarz. Kolor czerwony kojarzy się nam z miłością, namiętnością i pożądaniem. Ale jest to również symbol miłości do rodziców, zainteresowania drugą osobą, siły i odwagi. To kolor zarezerwowany dla tych, których kochamy.

Białe kwiaty symbolizują niewinność i wierność. Często widzimy je w wiązankach ślubnych, ale wręczamy je też chcąc wyrazić swój szacunek bądź przeprosić drugą osobę. Kolor różowy to wdzięczność, troska, podziw, sympatia, delikatność i kobiecość.

Szczególnie uważać powinniśmy na kwiaty żółte. Z jednej strony są one symbolem szczęścia, radości i przyjaźni. Z drugiej zaś wyrażają zazdrość, zdradę, fałsz, niewierność i odrzuconą miłość.

Pomarańczowy bukiet jest symbolem nadziei. Niebieski zarezerwowany jest dla wierności, pamięci i przyjaźni. Fioletowy kojarzy się nam natomiast ze smutkiem i żalem. Wybierając się na groby naszych bliskich powinniśmy wybrać kwiaty, których kolorystyka najbardziej nawiązuje do tego, co chcemy tą symboliczną dekoracją przekazać. ([email protected], fot. SKS)







Dziękujemy za przesłanie błędu