Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 4 sierpnia. Imieniny: Dominiki, Dominika, Protazego
24/06/2020 - 16:20

Górale ze wszystkich stron świata spotkają się w Ludźmierzu! Tyle, że wirtualnie

Austria, Anglia, Kanada, USA i oczywiście Polska – to właśnie górale z tych krajów spotkają się już z najbliższy weekend w ramach III Światowego Zjazdu Górali. A, że świat nadal zagrożony jest przez COVID-19 spotkanie będzie miało wyjątkowy przebieg, bo w Internecie.

Taki zjazd organizowany jest co dziesięć lat – pierwszy odbył się w roku 1990. – W tym roku zjazd jest wirtualny, górale nie przyjadą do Polski tylko połączymy się z nimi przez Internet. Połączymy się z Ludźmierza z góralami z Stanów Zjednoczonych, Kanady, Austrii i Anglii, czyli góralami z tych krajów, w których mamy zarządy główne Związku Podhalan – zapowiada Piotr Gąsienica, czyli wiceprezes Zarządu Głównego ZP.

Zobacz też: Górale i Lachy od zawsze żyć bez siebie nie mogą

Ale wspólne biesiadowanie, to jedyny ważny punkt zjazdu. Podczas imprezy górale podpiszą umowę z  Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ działającym w Nowym Sączu. – Centrum będzie przejmowało  na swoje cele statutowe Dom Podhalański (dom ludowy - dop. red.) imieniem Kazimierza Przerwy Tetmajera i Władysława Orkana w Ludźmierzu. Będziemy tam tworzyć swoją filię podobną do tych, które już działają w Tarnowie i w Nowym Targu, gdzie prowadzimy Galerię Jatki. Będziemy tu prowadzić wszelkiego rodzaju działalność na rzecz kultywowania wszelkich przejawów dziedzictwa niematerialnego województwa małopolskiego – mówi Gąsienica, który jest nie tylko członkiem Związku Podhalan, ale również wicedyrektorem MCK SOKÓŁ.

Szczegółowy program uroczystości, które rozpoczną się 28 czerwca w Niedzicy zamieszczamy poniżej. O 11. 30 abp Marek Jędraszewski wraz z kapelanami Związku Podhalan odprawi uroczystą polową Mszę św. w ramach III Światowego Zjazdu Górali w 100. rocznicę powrotu Spisza, Orawy i Śląska Cieszyńskiego do Rzeczypospolitej Polskiej.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)